PARTNER PORTALU
  • BGK

NFOŚiGW: 300 mln zł na termomodernizację dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

  • aw/PAP    12 kwietnia 2017 - 16:36
NFOŚiGW: 300 mln zł na termomodernizację dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Wnioski o dofinansowanie Narodowy Fundusz będzie przyjmował do 29 maja. (fot.pixabay)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeszkoli spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na temat tego, jak mają sięgać po środki z UE na wsparcie efektywności energetycznej. Fundusz podpowie np. jak wyliczyć maksymalną kwotę dofinansowania. Do rozdysponowania jest 300 mln zł.
Narodowy Fundusz poinformował, że spotkanie dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych odbędzie się 24 kwietnia w jego siedzibie w Warszawie. Na bezpłatne szkolenie można rejestrować się do 20 kwietnia przez stronę internetową NFOŚiGW.

Na wsparcie z funduszy unijnych mogą liczyć projekty kompleksowej modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Na ten cel zarezerwowano 300 mln zł, lecz minimalna wartość projektu mogącego ubiegać się o dofinansowanie, to 3 mln zł. Wnioski o dofinansowanie Narodowy Fundusz będzie przyjmował do 29 maja br. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano na listopad 2017 r.

Zgodnie z regulaminem konkursu dofinansowanie obejmować będzie takie działania, jak np. ocieplenie przegród zewnętrznych obiektu; wymiana oświetlenia na energooszczędne; przebudowa systemów grzewczych lub podłączenie bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła.

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe nie będą mogły ubiegać się o dofinansowanie, jeśli uzyskały już wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj też: Miliard na termomodernizacje budynków. Tylko tych publicznych

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eugeniusz, 2017-04-13 10:37:25

    Współpraca Państwa ze spółdzielniami mieszkaniowymi powinna się odbywać po uprzednim sprawdzeniu prawidłowości funkcjonowania każdej z nich. Skoro, w latach 2005 i 2007 dokonano znaczących zmian ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w szczególności dotyczących opłat dla poszczególnych grup użytko...wników mieszkań (lokali) w spółdzielniach, a ustawa wyznaczyła ramy czasowe dostosowania się SM do zmienionych przepisów, to niewątpliwie mocno kontrowersyjny jest system naliczenia opłat zaliczkowych w identycznej formie jak przed wprowadzonymi zmianami. Wszędzie tam, gdzie naliczenia opłat są do dziś dnia identyczne jak przed wprowadzeniem ww. zmian ustawowych, a zatem pozostające w sprzeczności z aktualnym art. 4 (również częściowo 5 i 6) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, instytucje Państwa powinny zachować daleko idącą wstrzemięźliwość we współpracy z taką spółdzielnią mieszkaniową. Naganne jest, że mimo wielu uwag do działalności spółdzielni mieszkaniowych, kierowanych do Posłów, Senatorów, Premiera, Prezydenta, Ministerstw oraz instytucji tzw. wymiaru sprawiedliwości, Państwo podejmuje daleko idącą współpracę z władzami krajowej spółdzielczości, z całkowitym pominięciem szeregowych członków spółdzielni mieszkaniowych. Współpraca powyższa skutkuje min. projektem nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (z września 2016 roku), w tworzeniu której pominięto wszelkie możliwe zasady tworzenia aktów prawnych. Czy Program Mieszkanie+ wymaga takich czynności? Czy Państwo Nasze nie musi się zastanawiać skąd w spółdzielniach mieszkaniowych biorą się "wolne środki finansowe", skoro płacimy tylko za mieszkania? Czy dla Instytucji Państwa pojęcie prawne "odrębna nieruchomość" nic niż znaczy? Czy Nasze Państwo musi tolerować lub lekceważyć niedostosowanie Statutów spółdzielni mieszkaniowych do wymogów obowiązujących aktów prawnych? Myślę, że mamy do czynienia z okazją... do zastanowienia się...  rozwiń