PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie dalszego spowolnienia dynamiki wzrostu PKB?

  • PAP    30 sierpnia 2012 - 18:26
Nie będzie dalszego spowolnienia dynamiki wzrostu PKB?

Po publikacji danych GUS o PKB w II kwartale minister finansów Jacek Rostowski ocenił, że nie ma powodu do zmiany prognozy wzrostu PKB na br., zapisanej w budżecie na poziomie 2,5 proc. Dodał, że w III kw. nie spodziewa się dalszego spowolnienia dynamiki wzrostu PKB.
ZAKTUALIZOWANA: "Jeśli chodzi o II kwartał, to dane są rozczarowujące. Gorsze niż się większość analityków spodziewała. Pokrywają się dosyć precyzyjnie ze spowolnieniem dochodów podatkowych w II kwartale, które jednak nie pogłębią się w III kwartale" - powiedział w czwartek Rostowski dziennikarzom w Sejmie.

"Dalszego spowolnienia (dynamiki PKB - red.) w III kwartale nie ma powodu się spodziewać" - dodał.

GUS podał w czwartek, że PKB wzrósł w II kwartale 2012 roku o 2,4 proc. wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,9 proc. i po wzroście w I kwartale 2012 roku o 3,5 proc.

Zdaniem ministra finansów nie ma powodów do zmiany prognozy wzrostu PKB zapisanej w tegorocznym budżecie na poziomie 2,5 proc.

"Nie widzę powodu do zmiany prognozy wzrostu PKB na ten rok. Spodziewam się, że wzrost będzie na poziomie mniej więcej 2,5 proc." - powiedział.

"Jeśli wzrost w tym roku będzie na poziomie 2,5 proc., to budżet na 2013 rok nie powinien znacząco odbiegać od tego, co już prezentowaliśmy" - dodał.

<!-- pagebreak //-->

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------


Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w II kw. 2012 roku o 2,4 proc. rok do roku wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,9 proc. i po wzroście w I kw. 3,5 proc. - podał w czwartek GUS. Inwestycje wzrosły o 1,9 proc., a popyt krajowy spadł o 0,2 proc. rdr.

"Na spowolnienie tempa wzrostu PKB wpłynęło osłabienie dynamiki spożycia ogółem oraz spadek akumulacji, a w rezultacie - obniżenie o 0,2 proc. popytu krajowego w skali roku, po raz pierwszy od III kwartału 2009 r. (rynek spodziewał się wzrostu o 1,9 proc., po wzroście o 2,7 w I kw. - red.)" - wyjaśnił Główny Urząd Statystyczny komunikacie dotyczącym wstępnego szacunku PKB w II kw. 2012 r.

Według urzędu wpływ popytu krajowego na wzrost PKB był negatywny i wyniósł minus 0,2 pkt. proc., w tym - wpływ spożycia ogółem wyniósł 0,9 pkt. proc. (wyłącznie w związku ze wzrostem spożycia indywidualnego, przy neutralnym wpływie spożycia publicznego).

"Znacznie większy niż w poprzednich kwartałach był pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego (2,6 pkt. proc.), co było związane ze spadkiem importu, przy (nieco) wolniejszym niż w poprzednich kwartałach wzroście eksportu" - napisano w komunikacie GUS.

Zgodnie z komunikatem spożycie ogółem w II kw. 2012 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. wzrosło o 1,1 proc. Wzrost spożycia indywidualnego wyniósł 1,5 proc., natomiast mniejszy niż w poprzednim kwartale był spadek spożycia publicznego (0,1 proc.).

Nakłady brutto na środki trwałe w II kwartale 2012 r. (inwestycje - red.) były o 1,9 proc. wyższe niż przed rokiem (rynek spodziewał się wzrostu o 5,5 proc. - red.), wobec 6,7 proc. w I kw. i 6,8 proc. przed rokiem. Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 18,1 proc., podobnie jak w analogicznym okresie roku poprzedniego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.