PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie komisji śledczej ws. reprywatyzacji. PiS ma inny pomysł tropienie afer nieruchomościowych

  • aw/PAP    7 października 2016 - 13:05
Nie będzie komisji śledczej ws. reprywatyzacji. PiS ma inny pomysł tropienie afer nieruchomościowych
CBA doprowadziło do tego, że afera reprywatyzacyjna ujrzała światło dzienne - twierdzi poseł Michał Dworczyk (Fot.cba.gov.pl)

• Zespół parlamentarny ds. zbadania nieprawidłowości przy reprywatyzacji chcą powołać posłowie PiS.
• Zespół ma zbierać informacje z całej Polski i, w przypadku podejrzenia nieprawidłowości, kierować sprawy do prokuratury.
"Zastanawialiśmy się, czy zespół, czy komisja śledcza? Odpowiedź jest jednoznaczna: zespół. Dlaczego? Bo komisje śledcze są powoływane po to, by badać nieprawidłowości działania struktur państwa. Tutaj państwo stanęło na wysokości zadania" - powiedział poseł PiS Michał Dworczyk.

Zaznaczył, że CBA doprowadziło do tego, że afera reprywatyzacyjna ujrzała światło dzienne, działają zespoły prokuratorskie powołane w Warszawie, we Wrocławiu.

"Dlatego uznaliśmy, że jedynym rozsądnym działaniem jest stworzenie zespołu, a nie powoływanie komisji śledczej" - podkreślił Dworczyk.

Poseł Paweł Lisiecki (PiS) poinformował, że zespół będzie analizował "informacje dotyczące zwrotu nieruchomości, nieprawidłowości, będzie prowadził szerokie analizy i w przypadku uznania, że mamy do czynienia z przestępstwem, ze złamaniem prawa, z nieprawidłowościami, będzie kierował te sprawy do prokuratury".

Zaznaczył, że obywatele w ostatnich latach zwracali się do prokuratury i organów ścigania z wnioskami o ściganie osób, które dokonywały przestępstw przy reprywatyzacji.

"Natomiast w niektórych przypadkach dochodziło do umarzania lub oddalania takich wniosków. Chcielibyśmy, aby ten zespół stanowił pośrednictwo między obywatelami a prokuraturą, aby śledztwa umorzone na nowo podjąć" - powiedział poseł PiS.

Z kolei Dworczyk zwrócił się do szefa PO Grzegorza Schetyny o - jak mówił - "zwinięcie politycznego parasola ochronnego nad prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz". "Apelujemy do przewodniczącego Schetyny: nie przedkładajcie partyjnych interesów nad sprawy warszawiaków, nad sprawy uczciwości, pokażcie w końcu, że przestrzegacie standardów politycznych" - powiedział Dworczyk.

Czytaj też: PO złożyła projekt ustawy reprywatyzacyjnej

Lisiecki powiedział, że wniosek w sprawie powołania zespołu ma zostać złożony jeszcze w piątek. Dodał, że zaproszeni do udziału w jego pracach są przedstawiciele pozostałych partii politycznych, społecznicy i mieszkańcy. Zapowiedział, że zespół zbierze się na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 19 października.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, posłowie mogą tworzyć zespoły; władze zespołów podają do wiadomości marszałka Sejmu ich składy osobowe oraz regulaminy (statuty) wewnętrzne.

W piątek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) poinformował, że klub Kukiz'15 złożył w Sejmie projekt uchwały ws. komisji śledczej ds. reprywatyzacji, która ma m.in. zbadać działania organów państwa w procesach reprywatyzacji w latach 1989-2016. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.