PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie będzie likwidacji gmin

 • AT    6 maja 2013 - 17:33
Nie będzie likwidacji gmin

- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie prowadzi obecnie działań, dotyczących generalnych zmian w zasadniczym podziale terytorialnym państwa, polegających na likwidacji gmin - donosi wiceminister Magdalena Młochowska.
Posłowie Henryk Smolarz i Zbigniew Włodkowski (PSL) w związku z otrzymaniem informacji na temat likwidacji gminy Markuszów, położonej w województwie lubelskim, wysłali do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji interpelację ws. stanowiska MAC dot. likwidacji gmin w Polsce.

- Powierzchnia gminy Markuszów wynosi 4039 ha. Markuszów liczy 3089 mieszkańców. W skład gminy wchodzi 10 sołectw. Gmina znajduje się w obszarze funkcjonalnym aglomeracji lubelskiej, kształtującej najsilniejsze powiązania społeczne, ekonomiczne i infrastrukturalne - piszą posłowie.

Czytaj też: Łączenie gmin - kto zachowa, a kto straci stołek?

Jednocześnie - jak donoszą - znajduje się w strefie pośredniego oddziaływania ośrodka powiatowego - Puław, skupiającego usługi administracyjno-publiczne.

- Chcielibyśmy podkreślić, że gmina dzięki swojej tożsamości wzmacnia więzy lokalnej społeczności. Dodatkowo administracja gminna powinna być możliwie najbliżej mieszkańca. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy posiadają poczucie wspólnej tożsamości oraz tradycji kulturowej - wyjaśniają posłowie.

W odpowiedzi Magdalena Młochowska, wiceminister administracji i cyfryzacji wyjaśniła, że w resorcie nie prowadzi się obecnie działań, dotyczących generalnych zmian w zasadniczym podziale terytorialnym państwa, polegających na likwidacji gmin.

Jednocześnie poinformowała, że projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego, przygotowany w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych.

- Zakłada on wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących współpracy jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wykonywania zadań publicznych oraz poprawy warunków usług świadczonych przez samorząd terytorialny oraz zwiększenie efektywności i elastyczności jego funkcjonowania - podaje Młochowska.

Wspomniany projekt założeń odnosi się również do tematyki związanej z dobrowolnym łączeniem się samorządów (gmin i powiatów).

- W celu racjonalizacji podziału terytorialnego stopnia gminnego i powiatowego oraz zwiększenia efektywności działań jednostek podziału terytorialnego zakłada się uatrakcyjnienie konstrukcji obecnie istniejącej zachęty finansowej do łączenia się jednostek w większe - mówi wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • gonzo, 2014-04-30 14:26:41

  Jasne, wiem jak ta tożsamość i więzi funkcjonują w gminie Gnojno, wysyp blaszanych przystanków 1 za 100 000 zł, utworzenie nowego miejsca pracy w ramach dofinansowania jakiegoś tam, a praca polega na pilnowaniu kilku komputerów z internetem, to tylko znane mi przypadki "więzi" w mojej g...minie, a jak wygląda rzeczywistość na co dzień, czy jest więcej "więzi" społecznych. Także im mniej biurokratów w naszym społeczeństwie tym lepiej będzie się żyło reszcie społeczeństwa.  rozwiń
 • nedpolams@op.pl, 2013-05-09 00:03:52

  Szanowni Państwo. W kródkiej perspektywie czasu nie bedzie miało znaczenia w jakiej konfiburacji Gminy bedą się łączyły , poniewaz wadliwy jest system dystrybucja i redystrybucja środków finansowych w Państwie.Temat zastępczy kto z kim jest wybiegiem politycznym a nie szukanie rozwiązania finansowe...go. Polska jest krajem gdzie racje polityczne są dominujące przy doborze roztrzygnięć finansowych, stąd mój pesymizm i sarkastyczny ton wypowiedzi. Są takie kraje gdzie wielkość subwencji Rządowych dla Gminy jest uwarunkowana ilością mieszkańców i przy takiej koncepcji zbęndne są jakiekolwiek działania Władz Centralnych , reszte problemów ureguluje życie, pod warunkiem , że to będzie po równo a nie sprawiedliwie. Tego typu roztrzygnięcie wyeliminuje podział na lepszych i gorszych Polaków , lepsze i gorsze Gminy , stawia na równej płaszczyznie partnerów w procesie łączenia dobrowolnego Jednostek Samorządu Terytorialnego. I taka to jest dyskusja portalowa, jak to był mawiał J.T.Stanisławski <o wyższości swiąt bożego narodzenia nad świetami wielkiej nocy> i to by było na tyle, drodzy respondenci. Szczególnie Pozdrawiam wszystkich Radnych którzy bili uprzejmi przeczytać i zrozumieć Ustawy o Samorządzie Terytorialnym.  rozwiń
 • marianO, 2013-05-08 20:32:23

  Konsolidowania najmniejszych gmin z większymi sąsiadami teraz bym się nie spodziewał. Ale to nieuchronne. Państwo nie będzie miało finansowej wydolności, aby utrzymać z subwencji małe jednostki. To nie mapa terytorialna, które odpowiadałaby cywilizacyjnym wyzwaniom przed jakimi stoi Polska. Powiaty ...mogą zniknąć z mapy Polski tylko wówczas, gdy powiększy się gminy lub przyjdzie naprawdę głęboki kryzys polskich finansów publicznych. A on już jest tuż tuż.  rozwiń