Nie będzie można kserować dowodów osobistych? GIODO chce zmian

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych chce, by kserowanie dowodów osobistych zostało zabronione.
Nie będzie można kserować dowodów osobistych? GIODO chce zmian
Według GIODO trzeba chronić dokumenty tożsamości (fot.msw.gov.pl)

Każdy kto zakłada konto w banku, podpisuje umowę o abonament komórkowy, czy też udaje się do dziekanatów, musi dołączyć ksero dowodu osobistego. Instytucje tłumaczą, że muszą to robić, by nikt mógł podać się za petenta i okazać sfałszowanym dowodem.

Nowy Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych chce zabronić tego procederu.

Dr Edyta Bielak-Jomaa nowa szefowa GIODO w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wyjaśnia, że instytucje takie jak banki czy dziekanaty mają prawo żądać wglądu do dokumentów tożsamości w celu weryfikacji tożsamości petentów, ale nie powinny skanować ani kopiować dokumentów i przechowywać tych danych w swoich archiwach.

Według GIODO trzeba chronić dokumenty tożsamości, bo tylko w ten sposób można zabezpieczyć się przed ich nieuprawnionym wykorzystaniem, co jest szczególnie istotne w obliczu narastającego problemu kradzieży tożsamości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Tożsamość chroniona. Wejdź na stronę Krajowego Rejestru Sadowego. /ems.ms.gov.pl/krs/danepodmiotu Bez większego problemu znajdziesz nazwiska oraz PESEL członków zarządów rad nadzorczych, organizacji pozarządowych, spółek itd. One chodzą w internecie w tysiącach konfiguracji. Mając imię i nazwisko ...plus pesel mogę dopisać dowolny adres i mam lewego gościa. Proste! Te dane w KRS nikomu nie są realnie potrzebne aby były ogólnodostępne. rozwiń

marek zakrzewski, 2015-12-14 08:36:29 odpowiedz

popieram, w hotelu w recepcji zabrali nam dowody i dopiero na drugi dzień przy śniadaniu oddali, zamiast dać do wypełnienia druk zameldowania i sprawdzić dane . W prywatnej przychodni zrobiła pani ksero mojego dowodu, bez pytania nawet

rozala, 2015-12-12 17:24:09 odpowiedz

Brawo, Brawo i więcej proszę. Może coś z spam-em uda się zrobić ?

Ryszard, 2015-12-11 15:22:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU