PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie będzie można kserować dowodów osobistych? GIODO chce zmian

 • AT    11 grudnia 2015 - 11:35
Nie będzie można kserować dowodów osobistych? GIODO chce zmian

Według GIODO trzeba chronić dokumenty tożsamości (fot.msw.gov.pl)

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych chce, by kserowanie dowodów osobistych zostało zabronione.
Każdy kto zakłada konto w banku, podpisuje umowę o abonament komórkowy, czy też udaje się do dziekanatów, musi dołączyć ksero dowodu osobistego. Instytucje tłumaczą, że muszą to robić, by nikt mógł podać się za petenta i okazać sfałszowanym dowodem.

Nowy Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych chce zabronić tego procederu.

Dr Edyta Bielak-Jomaa nowa szefowa GIODO w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wyjaśnia, że instytucje takie jak banki czy dziekanaty mają prawo żądać wglądu do dokumentów tożsamości w celu weryfikacji tożsamości petentów, ale nie powinny skanować ani kopiować dokumentów i przechowywać tych danych w swoich archiwach.

Według GIODO trzeba chronić dokumenty tożsamości, bo tylko w ten sposób można zabezpieczyć się przed ich nieuprawnionym wykorzystaniem, co jest szczególnie istotne w obliczu narastającego problemu kradzieży tożsamości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • marek zakrzewski, 2015-12-14 08:36:29

  Tożsamość chroniona. Wejdź na stronę Krajowego Rejestru Sadowego. /ems.ms.gov.pl/krs/danepodmiotu Bez większego problemu znajdziesz nazwiska oraz PESEL członków zarządów rad nadzorczych, organizacji pozarządowych, spółek itd. One chodzą w internecie w tysiącach konfiguracji. Mając imię i nazwisko ...plus pesel mogę dopisać dowolny adres i mam lewego gościa. Proste! Te dane w KRS nikomu nie są realnie potrzebne aby były ogólnodostępne.  rozwiń
 • rozala, 2015-12-12 17:24:09

  popieram, w hotelu w recepcji zabrali nam dowody i dopiero na drugi dzień przy śniadaniu oddali, zamiast dać do wypełnienia druk zameldowania i sprawdzić dane . W prywatnej przychodni zrobiła pani ksero mojego dowodu, bez pytania nawet
 • Ryszard, 2015-12-11 15:22:17

  Brawo, Brawo i więcej proszę. Może coś z spam-em uda się zrobić ?