PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie porządku urbanistycznego na Krupówkach przed wakacjami

  • PAP    17 kwietnia 2014 - 17:24
Nie będzie porządku urbanistycznego na Krupówkach przed wakacjami

Radni Zakopanego zagłosowali w czwartek przeciwko uchwale burmistrza o wprowadzeniu Parku Kulturowego na Krupówkach. Burmistrz chciał, wzorem Krakowa, uporządkować urbanistyczny chaos na deptaku, jednak radni mają zaproponować swój projekt uchwały.
Park Kulturowy miał uporządkować przestrzeń deptaku zeszpeconą reklamami i kramami. Z Krupówek miały zniknąć reklamy, handel obnośny i nielegalne stragany czy automaty do gier, a fasady domów miały być odnowione.

Przeciw wprowadzeniu Parku Kulturowego, według projektu burmistrza Janusza Majchra, było dziesięciu radnych, za uchwałą głosowało ośmiu, dwóch nie zagłosowało - jeden z radnych wyszedł z sali obrad; drugi nie głosował, gdyż sam prowadzi biznes na Krupówkach.

"Jesteśmy zawiedzeni dzisiejszą decyzją części radnych, ale wierzymy, że Park Kulturowy na Krupówkach w końcu powstanie. Będzie służył wszystkim mieszkańcom i turystom. Chcemy zmian na lepsze, a Park Kulturowy to pierwszy krok i symbol zmian w dobrym kierunku" - powiedziała PAP dyrektorka Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz. "Nic nierobienie powoduje, że ta choroba Zakopanego, czyli brzydota na Krupówkach, bród, chińszczyzna i nijakość się rozrasta. Z roku na rok jest coraz gorzej i jak nie będzie działania władz, to za rok będzie jeszcze gorzej" - dodała.

Zdaniem szefa Biura Promocji Zakopanego Andrzeja Kaweckiego, brak reakcji na chaos urbanistyczny w odpowiednim momencie spowodował pojawianie się chaosu urbanistycznego w innych rejonach miasta. np. na Gubałówce lub pod skocznią
. "Uważam, że dzisiejszy głos radnych to jest przedwyborcza gra. W tym głosowaniu na pewno nie chodziło o dobro miasta. Naszym turystom nadal nie możemy powiedzieć, że idziemy ku lepszemu. W trakcie tegorocznych wakacji znów na Krupówkach pojawią się pijane i nachalne miśki pozujące do zdjęć, stragany z badziewiem, a po raz kolejny będziemy pośmiewiskiem i to nas bardzo boli" - powiedział PAP Kawecki.

Radni, którzy głosowali przeciwko uchwale burmistrza twierdzą, że są za porządkiem urbanistycznym na Krupówkach, ale przy tworzeniu projektu uchwały o Parku Kulturowym według burmistrza nie uwzględniono głosu wszystkich przedsiębiorców z deptaka, mieszkańców i właścicieli nieruchomości na Krupówkach.

"Też nie odpowiadają nam pijane miśki na Krupówkach czy chińszczyzna, ale chcemy, aby prawo było równe dla wszystkich, a nie jak płot: lew przeskoczy, wąż się prześliźnie, a bydło musi stać gdzie im władza karze" - mówił przeciwnik projektu burmistrza Dariusz Galica.

Granice Parku Kulturowego, zdaniem niektórych radnych, zostały wytyczone w sposób niewłaściwy, ponieważ część obiektów, które powinny się tam znaleźć, została ominięta. "Wyłączone zostały m.in. budynki należące do rodziny burmistrza oraz budynki, których właściciele żyją w komitywie z burmistrzem - tak być nie może. Jeżeli przyjmujemy wartości, które pragniemy chronić, to chrońmy je na równych prawach, konsultując pomysły z zainteresowanymi" - mówił Galica.

Radni przeciwni podjęciu uchwały wskazywali, że na jej mocy właściciele kamienic przy Krupówkach mieliby je wyremontować na swój koszt. Z części obiektów przy deptaku miałyby zniknąć szpetne reklamy, jednak problemem są tu podpisane umowy dzierżawy, z których nie można z dnia na dzień zrezygnować.

Impulsem do rozwiązania jednego z głównych problemów Zakopanego było wprowadzenie Parku Kulturowego w centrum Krakowa.

Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Park Kulturowy to określony obszar powoływany w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • jerzy, 2014-04-25 12:44:47

    Radni Zakopanego powinniście się wstydzic za taki wygląd miasta.Skoro częśc radnych posiada biznes przy Krupówkach,to czemu zimą nie sprzątają przed swoimi posesjami chodników.To jak wygląda Gubałówka to tylko można określic niezbyt elegancko -totalny burdel-chociaż w tym ostatnim jest bez wątpienia... czyściej.Obecne Zakopane to brud,smród ale nie ubóstwo.Dla mnie nie jest to dziwne bo tam śwagier śwagra popiera,jedynym rozwiązaniem byłby zarząd komisaryczny składający się z ludzi z poza Podhala,inaczej nic z tego nie będzie.Szykujcie się do olimpiady,goście ze świata byliby zadziwieni takim miastem.  rozwiń
  • Filon miły, 2014-04-23 09:36:41

    Po wielu latach zobaczyliśmy z żoną Krupówki. Byliśmy wstrząśnięci rozmiarem jarmarcznej tandety i tym, że dawne targowisko spod Gubałówki praktycznie się tu przeniosło. Szybko się stamtąd ulotniliśmy z żona, gdyż nie dało się tego znieść. To wielki wstyd dla miasta i dla połowy radnych, którzy g...łosowali przeciwko przywróceniu właściwego krajobrazu temu miejscu. Panie burmistrzu, niech się Pan nie daje przygłupom, albo tym, co mają tam interes. Tak trzymać!  rozwiń