PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie rekompensaty za podwyżkę składki rentowej

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    19 grudnia 2011 - 07:39
Nie będzie rekompensaty za podwyżkę składki rentowej

Podwyżkę składki rentowej o 2 proc. samorządy muszą sfinansować same. 450 mln zł, które rząd da jednostkom w przyszłym roku, wystarczy tylko na podwyżki dla nauczycieli.
Rząd, podejmując kolejne działania w postaci zmian ustaw: o systemie ubezpieczeń społecznych i o finansach publicznych, zmusi samorządy do ograniczenia nie tylko wydatków bieżących, ale również inwestycji – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Od lutego wzrośnie składka rentowa

Samorządy mogą dostać w przyszłym roku rekompensatę od rządu w wysokości 450 mln zł, ale pokryje ona jedynie koszty podwyżki dla nauczycieli.

Na podwyżkę składki rentowej gminy, powiaty i województwa będą musiały znaleźć pieniądze w swoich budżetach.

Rząd nie kryje, że przerzuca sfinansowanie podwyżki na samorządy, czyli największego pracodawcę w kraju. Samorządy zapowiadają jednak działania obronne. Chcą m.in. zwiększenia wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych. Problem w tym, że rząd ma projekty zmian ustaw, a samorządy dopiero plany – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • KUFAJA, 2011-12-19 15:32:30

    Czy aby nikomu nie należy się rekompensata?
  • Marcus, 2011-12-19 10:09:24

    "450 mln zł, które rząd da jednostkom w przyszłym roku, wystarczy tylko na podwyżki dla nauczycieli." A gdzie pieniądze na podwyżki dla urzędników?. To kolejny zamach na samorządowców!.