PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie samoopodatkowania gminnych nieruchomości

  • bad    6 maja 2015 - 14:24
Nie będzie samoopodatkowania gminnych nieruchomości
Dla gmin wiejskich samoopodatkowanie ma kapitalne znaczenie. Fot. Pixbay

Jest szansa na rozwiązanie problemu samoopodatkowania, który był i jest brzemienny w skutkach dla kondycji budżetów JST – zwraca uwagę Związek Gmin Wiejskich RP.
Zniesienie obowiązku samoopodatkowania przez gminy podatkiem od nieruchomości zapowiedziało Ministerstwo Finansów w marcu br.

Zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie opodatkowania mienia gminnego postulowało wiele korporacji samorządowych m.in. Śląski Związek Gmin i Powiatów czy Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego. Ich zdaniem obowiązujące regulacje prowadzą do jednego z największych absurdów polskiego prawa podatkowego.

Dla gmin wiejskich samoopodatkowanie ma wielkie znaczenie

Teraz stanowisko zajął Zarząd Związku Gmin Wiejskich RP, który „z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie przez Komisję Ustawodawczą Senatu RP prac w zakresie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych” (druk senacki nr 853).

ZGWRP przypomina, że „wielokrotnie i w różnej formie zwracał się do rządu i parlamentu o rozwiązanie tego istotnego dla jednostek samorządu terytorialnego problemu”. Problemu, który był i jest brzemienny w skutkach dla kondycji budżetów JST.

- Dla gmin wiejskich samoopodatkowanie, w odniesieniu do zasobów gminnych, miało i ma kapitalne znaczenie, szczególnie w odniesieniu do dróg gminnych niebędących drogami publicznymi. Ich długość w wielu gminach wyraża się w setkach kilometrów, co z kolei przekłada się na dziesiątki hektarów powierzchni działek zajętych pod drogi gminne, inne niż publiczne – wyjaśnia przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Marek Olszewski.

Po przeanalizowaniu projektu ustawy oraz uwzględniając interesy gmin wiejskich Zarząd ZGWRP postanawia zaopiniować pozytywnie przedłożony projekt ustawy zawarty w druku nr 853 z następującą uwagą: w ustawie należy uwzględnić także jednostki budżetowe gminy -przy zastosowaniu formuły podmiotowego zwolnienia (wyłączenia) z opodatkowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gos, 2015-05-06 15:14:02

    Zniesienie opodatkowania, to będzie jak otworzenie puszki pandory, dlaczego? Już widzę jak lokalni włodarze będą stawiać różne budynki na które nie będzie pieniędzy żeby je utrzymać, będziemy mieć w każdej gminie, basen, spa, dom kultury, pole golfowe, korty, lotniska itd itd. Po wybudowaniu o...każe się że nie ma pieniędzy na utrzymanie i trzeba będzie zamknąć. Zobaczycie że tak będzie, nawet nie zdajecie sobie sprawy kto wygrywa wybory w małych gminach, niektórzy są tak odrealnieni od rzeczywistości, że trudno w to uwierzyć!!!  rozwiń