PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie zmian w janosikowym

  • GK/AT    24 lipca 2012 - 17:20
Nie będzie zmian w janosikowym

Posłowie połączonych Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych odrzucili projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych poseł Waldy Dzikowski przypomniał, że prace nad dwoma projektami – obywatelskim i komisyjnym trwają od lutego. Oba projekty, jak dodał, różniły się w pewnych założeniach i szczegółach dotyczących zmiany systemu wpłat do budżetu państwa, czyli tzw. janosikowego.

Czytaj: Janosikowe już nikogo nie skrzywdzi

– Mówimy o kwocie około 2,1 mld zł w systemie finansów komunalnych na wyrównywanie dochodów. Kwota podstawowa do wyrównywania dochodów, czyli subwencja wyrównawcza pozostała niezmieniona. Pewne ruchy finansowe mają wpływ w budżetach samorządów między 0,1 a 1,5 proc. O takiej skali problemu mówimy – powiedział Waldy Dzikowski prezentując sprawozdanie podkomisji.

Czytaj: Wracają do prac nad janosikowym, bo gnębi powiaty i województwa

Zapewniał, że gdyby projekt ustawy obowiązywał od 1 stycznia 2013, nie byłoby żadnej jednostki samorządu terytorialnego, która by traciła w stosunku do starej ustawy.

Dodał jednocześnie, że Komisja Infrastruktury negatywnie zaopiniowała podział części środków pochodzących z rezerwy subwencji przeznaczonej obecnie na dofinansowanie inwestycji drogowych i włączenie jej w system dochodów, a nie w konkurs.

Dariusz Rosati, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych podziękował podkomisji za pracę wykonaną nad przygotowaniem sprawozdania. Do rozpatrzenia poszczególnych artykułów przygotowanego projektu nowelizacji ustawy jednak nie doszło, ponieważ posłanka PO Monika Wielichowska zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu, który został przez posłów przyjęty.

Czytaj: Progi janosikowego przyjęte. Dla Mazowsza nadal za wysokie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Marcin samorządowiec, 2012-07-24 23:04:17

    To bandycki haracz a nie podatek, mamm nadzieje że Trybunał Konstytucyjny zlikwiduje ten mafijny podatek. Patologia
  • Maria samorządowiec, 2012-07-24 21:42:30

    I dobrze, że poseł Wielichowska zgłosiła odrzucenie tego projektu! Trzeba dbać o wszystkie regiony a nie te najbogatsze !!!!