PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie zmian w prawie wodnym

  • PAP    26 lipca 2011 - 20:39
Nie będzie zmian w prawie wodnym

Sejmowa komisja nadzwyczajna opowiedziała się we wtorek za wykreśleniem zmian dotyczących prawa wodnego z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi.
Chodzi o kontrowersyjne dla posłów zapisy likwidujące krajowy i regionalne zarządy wód. Posłowie na wniosek prezydium komisji zdecydowali o wykreśleniu tych zapisów z projektu.

Proponowane zmiany dotyczące Prawa wodnego krytykowali podczas prac w Sejmie posłowie opozycji. Chodziło o likwidację Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i 7 regionalnych zarządów oraz utworzenia w ich miejsce 16 zarządów wojewódzkich oraz stanowiska krajowego koordynatora gospodarki wodnej, powoływanego przez premiera. Podkreślali, że obecne rozwiązanie odpowiada unijnej dyrektywie wodnej, zgodnie z którą administrowanie rzekami ma obejmować całe dorzecze, a nie jedynie wycinek należący do danego województwa.

Prezydium zaproponuje w dezyderacie do premiera, by zmiany dotyczące systemu gospodarki wodnej w kraju zostały przedstawione w osobnym projekcie dotyczącym tylko tych spraw.

Komisja w połowie lipca omówiła pierwsze trzy rozdziały projektu, dotyczące zasad pomocy powodzianom i osobom poszkodowanym przez inne klęski żywiołowe. We wtorek z dwóch kolejnych rozdziałów projektu zdecydowała zachować jedynie pięć artykułów - dotyczących przepisów przejściowych i terminu wejścia w życie ustawy. Zgodnie z projektem ustawa ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.

Projekt przyjęty przez komisję nadzwyczajną ma zastąpić ustawy przyjmowane do tej pory okazjonalnie, przyznające szczególną pomoc poszkodowanym i dokonujące zmian w obowiązujących przepisach. Zgodnie z projektowanymi przepisami, rząd będzie wydawał rozporządzenie z listą gmin i miejscowości dotkniętych powodzią lub innymi klęskami. W tych miejscach do 12 miesięcy od wydania rozporządzenia będą obowiązywały przepisy dotyczące usuwania ich skutków.

Proponowane obecnie rozwiązania mają być bardziej uniwersalne i zapewniać sprawniejsze udzielanie pomocy poszkodowanym przez żywioł. Rozporządzenie będzie wydawane w przypadku powodzi o dużych rozmiarach, gdy środki użyte przez terenową administrację rządową i samorząd terytorialny okażą się niewystarczające.

Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi wprowadza m.in. jednorazowy zasiłek dla poszkodowanych w wysokości 2 tys. zł. Taką kwotę będzie mógł dostać każdy poszkodowany, niezależnie do dochodów, już w kilka godzin po zdarzeniu, które odebrało mu dach nad głową czy środki do życia - zakłada projekt.

To nie jedyna pomoc finansowa dla poszkodowanych, zapisana w projekcie. Inne formy pomocy - środki z pomocy społecznej, przeznaczone na odbudowę domów czy pomoc dla przedsiębiorców - będą przyznawane dopiero po ocenie strat przez komisję.

W roku, w którym wystąpi powódź, minister finansów będzie mógł utworzyć rezerwę celową, przeznaczoną na sfinansowanie usuwania skutków powodzi. Łączna wartość pomocy publicznej udzielonej na naprawę szkód nie będzie mogła przekroczyć wartości tych szkód. Zgodnie z projektem, będzie ona dotyczyła osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które poniosły szkody majątkowe na skutek powodzi albo utraciły możliwość korzystania z nieruchomości lub lokalu.

Komisja zakończyła prace nad projektem, więc może on wejść pod obrady Sejmu jeszcze podczas rozpoczętego we wtorek i trwającego do piątku posiedzenia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • lejan, 2011-07-28 12:29:55

    Dobrze że ktos sie opamietał i nie zrobiony zmian w zarzadzaniu gospodarka wodną. mam nadzieje, że temat nie zostanie odsuniety i wreszcie ktos sie zastanowi jak FINANSOWAC gospodarke wodną.
  • czarny, 2011-07-27 12:44:07

    Poza usuwaniem szkód, ważne jest im przeciwdziałanie - i nie chodzi mi o zabetonowanie rzek. Jak pewien samorządowiec mówił, że wprawdzie dostał ponad 100 mln na usuwanie szkód, lecz wcześiej przez trzy rządy od lewa do prawa odmawiano jego wnioskom o 5 mln na remont wałów przeciwpowodziowych. W cz...erwcu br. prawnicy sejmowi bardzo drastycznie skrytykowali przepisy wykonawcze między innymi do ustawy o prawie wodnym, na podstawie ktorych gigantycznymi kwotami obciązano za "grunt pod wodą" przystanie turystyczne.  rozwiń