PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie chcą marginalizacji Zakładów Chemicznych Police

  • PAP    25 września 2012 - 20:11
Nie chcą marginalizacji Zakładów Chemicznych Police

Sejmik woj. zachodniopomorskiego przyjął we wtorek jednogłośnie stanowisko, w którym sprzeciwia się marginalizacji Zakładów Chemicznych Police w procesie konsolidacji przemysłu chemicznego w Polsce.
Police od września 2011 r. należą do Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów.

W oparciu o zakłady azotowe Tarnów i Puławy ma powstać skonsolidowana grupa kapitałowa. Będzie ona nosiła nazwę "Grupa Azoty". Police, jako część Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów, mają być jej częścią.

Według informacji przesłanych przez zachodniopomorski urząd marszałkowski Police, które są największą firmą w regionie i jedną z większych tego typu w Polsce, nie będą miały stałej reprezentacji w zarządzie tworzonej grupy kapitałowej.

Czytaj też: Chcą by ZA Puławy były liderem konsolidacji przemysłu chemicznego

"Takie rozwiązanie przeczy zobowiązaniu zarządu Grupy Azoty Tarnów, zawartemu w wezwaniu na akcje Puław, które zakłada reprezentację w Zarządzie Grupy przedstawicieli każdej Spółki" - czytamy w komunikacie.

"Brak stałej, statutowej reprezentacji Polic w zarządzie Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów jest niezrozumiały i budzi nasz poważny niepokój" - powiedział marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz. "Nie znajduję żadnych merytorycznych przesłanek dla pominięcia Polic w zarządzie grupy. Próba marginalizacji polickiej spółki jest nie do zaakceptowania przez władze województwa zachodniopomorskiego. Zaznaczam jednocześnie, że naszym zdaniem właściwie poprowadzony proces może być szansą na rozwój firmy i grupy" - dodał.

Stanowisko, które przyjął zachodniopomorski sejmik, ma być przesłane do ministra skarbu państwa.

Radni zwracają uwagę, że Pomorze Zachodnie jest osłabione przez "upadek przemysłu stoczniowego w Polsce i Europie". Przemysł chemiczny jest jedną z najsilniejszych gałęzi regionalnej gospodarki.

Od września 2011 r. Police należą do Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów. Do Zakładów Azotowych w Tarnowie trafiło 66 proc. akcji Polic. Pozostałe udziały Polic należą do Agencji Rozwoju Przemysłu (8,81 proc.), Skarbu Państwa (7,07 proc.) i innych akcjonariuszy (18,12 proc.).

Police są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 r. zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Dzięki sprzedaży ok. 50 proc. produkcji na rynkach zewnętrznych, zakłady są jednym z większych polskich eksporterów. Spółkę wyróżnia m.in. unikatowa w Polsce instalacja do produkcji bieli tytanowej.

W lipcu 2005 roku Zakłady Chemiczne Police zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka zatrudnia ok. 2,4 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.