PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie gmerać przy województwach

 • PAP/JL    25 stycznia 2016 - 07:16
Nie gmerać przy województwach
Zwiększenie liczby województw przyniosłoby straty. Fot. Pixabay.com

Ze zwiększenia liczby województw wynikłyby same straty – przekonuje prof. Grzegorz Gorzelak.
„Zapomnijmy więc w imię racjonalności o częstochowskim, koszalińskim, toruńskim czy jakimkolwiek innym nowym, małym województwie” – tłumaczy w „Gazecie Wyborczej” ekonomista, prof. Grzegorz Gorzelak – dyrektor Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj też: PiS zapowiada już 3 nowe województwa

Profesor Gorzelak odnosi się m.in. do propozycji wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego, podkreślając, że korzyści dla pozawarszawskiego obszaru obecnego województwa po podziale są iluzoryczne i wynikają z przywiązania do mitów o zbawiennej roli środków unijnych.

„Szkody są wyraźne i skoncentrowane poza Warszawą, bo bez administracyjnych związków z regionem doskonale sobie ona poradzi, o czym świadczą badania, które prowadziliśmy jakiś czas temu, i obiektywne mechanizmy rozwoju metropolii – uważa Grzegorz Gorzelak.

„Bilans ten powinien być przestrogą dla tych, którzy upatrują wzrostu politycznego poparcia dla tej chybionej koncepcji. Mogą się oni srodze pomylić i politycznie przegrać” – ostrzega w „Gazecie Wyborczej” profesor Gorzelak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • Smuta, 2016-01-27 07:18:05

  Do K-lin: Nikt, kto nie jest z Koszalina (no, może z Częstochowy) Cię nie zrozumie. Poza jednym okresem - kampanii wyborczej. Po tym czasie ci, co niby rozumieli, później mają coraz większe wątpliwości.
 • K-lin, 2016-01-26 22:09:32

  Zapraszam do Koszalina i proszę zobaczyć ile straciliśmy... to już wieś, a nie miasto. Wszystko zabrał Szczecin, nawet stare biurka i krzesła. Każdy mieszkaniec Koszalina wie i powie, ze Koszalin tylko stracił po zmianie w województwach i do dzisiaj nie może się podnieść. Zostaje tylko wyjechać do i...nnego kraju, gdzie można godnie żyć, bo tu tylko spacery po lesie nam zostały...  rozwiń
 • Chełmianin N, 2016-01-25 20:30:13

  PRZEROST! Profesorze Gorzelak było 49 i 187 tyś. urzędników, dziś jest 16 i ponad 500 tyś. kolesiów biurokratów. Rzeczywiście odwrócenie bubla przyniosło by straty, bo dwustopniowe zarządzanie zlikwidowało by etaty, profesor też odpowiedzialny za wprowadzone zmiany i dzięki takim uczonym um...ocniono widzimisię i klany. Natomiast jeżeli obecnej reformy się nie uporządkuje, znaczyć będzie, że władzy mądrości i odwagi brakuje. Morał: nadbudowa biurokratów do ruiny doprowadzi a kto wcześniej zrozumie- z widzimisię sobie poradzi.  rozwiń