PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie koniec batalii o ogrody działkowe

 • PAP    11 lipca 2012 - 12:32
Nie koniec batalii o ogrody działkowe

Marszałek Sejmu, wiceprzewodnicząca PO Ewa Kopacz zadeklarowała, że jej partia opowiada się za utrzymaniem praw działkowców. A Ruch Palikota opracuje nowy projekt ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych.
ZAKTUALIZOWANY. "Decyzja naszego klubu zapadła już wczoraj, na wyjazdowym posiedzeniu klubu. Jesteśmy zwolennikami, aby utrzymać działkowcom ich prawa; (...) nie możemy odbierać (praw) tym ludziom, szczególnie emerytom, rencistom, którzy jak sami mówią, również przed kamerami, że te ogródki, te ich malutkie poletka, to ich sens i radość życia" - powiedziała na środowej konferencji prasowej w Sejmie Kopacz.

Marszałek poinformowała, że projekty złożone przez różne kluby w tej sprawie będą procedowane wspólnie.

Czytaj też: Za likwidacją ogródków lobbują deweloperzy i zadłużone miasta?

Ruch Palikota opracuje nowy projekt ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych - zapowiedział w środę poseł RP Dariusz Dziadzio. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w środę 24 przepisy obecnej ustawy.

Przygotowanie swoich projektów zapowiedziały w środę również kluby PO i SLD. Propozycję w tej sprawie zamierza też przedstawić PiS.

"Chciałbym uspokoić działkowców - Ruch Palikota podejmie odpowiednie działania na rzecz przygotowania i uchwalenia ustawy, która zapewni działkowcom spokojne korzystanie z działek" - powiedział Dziadzio w środę na konferencji prasowej w Sejmie.

Zaapelował też do działkowców, aby do jego biura poselskiego przesyłali swoje propozycje i pomysły dotyczące nowej ustawy.

Dziadzio przypomniał, że ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych została uchwalona w 2005 roku.

"Miała to być ustawa, która da możliwość wytchnienia dla uboższej części społeczeństwa na terenach zielonych na terenach miast. Niestety okazało się, że w pewnym momencie ta ustawa dała nieograniczone pole do popisu dla Polskiego Związku Działkowców, bez żadnej kontroli. Spowodowało to, że pojawiło się wiele nieprawidłowości" - powiedział poseł Ruchu.

<!-- pagebreak //-->

Większość z 24 przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych - uznanych przez TK za niekonstytucyjne - straci moc po upływie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Trybunał zakwestionował m.in. przepisy określające monopolistyczną pozycję Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Z dniem ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, a nie po 18 miesiącach, jak pozostałe zakwestionowane przepisy, straci moc artykuł ustawy, który nakazuje Skarbowi Państwa i samorządom przekazywanie PZD w nieodpłatne użytkowanie gruntów stanowiących ich własność, jeżeli są one przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod rodzinne ogrody działkowe.

--------------------WCZEŚNIEJSZE INFORMACJE----------------------------------------

 Solidarna Polska opowiada się za powołaniem sejmowej podkomisji, która stworzyłaby projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych -poinformował w środę poseł Andrzej Dera.Jego zdaniem projekt takiej ustawy mógłby powstać do wiosny przyszłego roku.

„Będziemy prosić panią marszałek o to, by powstała specjalna podkomisja, która zajmie się konkretnym projektem ustawy. Osiemnaście miesięcy to wystarczająco dużo czasu. Na wiosnę przyszłego roku projekt mógłby być gotowy” – powiedział poseł Dera na konferencji prasowej. Dodał, że Solidarna Polska „ma własne przemyślenia w tej sprawie”, a w nowym modelu sytuacja działkowców „nie powinna ulec pogorszeniu”.

„Chcielibyśmy popracować nad tym, aby umocnić prawa działkowców tak, by nie musieli się obawiać deweloperów, czy innych osób, którymi się dzisiaj straszy działkowców” – powiedział poseł.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • jancia, 2013-01-10 14:00:52

  zlikwidowac PZD ZARZAD R.O.D. biora od dzialkowcow pieniadze nic nie dajac w zamian .Dzialkowcy placa na ich cieple posadk.rozwiazac a tereny dzilkowe oddac zarzadom terytorialnym na ustalonych warunkach
 • jolanta1, 2012-07-13 15:36:35

  Nie dajcie sie nabrać Kopaczowej i tej całej PO czy Palikotowi - to tylko taka zagrywka - tu chodzi o kasę, o nic więcej! Tyle naliczą, że nikt tego nie będzie w stanie zaplacic i o to tu chodzi.
 • zonk, 2012-07-13 07:57:35

  Ci Developerzy ktorzy tak lobbuja za odebraniem dzialek beda niby te "parki" budowac ??? Skad ty sie czlowieku urwales.