PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma chętnych na półwysep Lalka

  • PAP    12 grudnia 2012 - 15:12
Nie ma chętnych na półwysep Lalka

Żaden oferent nie stanął do przetargu na sprzedaż półwyspu Lalka, na którym znajduje się dawny rządowy ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Łańskim - poinformowało w środę starostwo powiatowe w Olsztynie. Cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 9,7 mln zł.
Jak poinformował Jacek Niedźwiecki ze starostwa w Olsztynie, mimo licznych zapytań ze strony potencjalnych nabywców, nikt nie wpłacił wymaganego wadium.

Dodał, że zarząd powiatu postanowił ogłosić kolejny przetarg na sprzedaż tej nieruchomości, który ma zostać rozstrzygnięty w marcu 2013 r. W ciągu miesiąca starostwo ustali nową cenę wywoławczą za półwysep.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży mają być przeznaczone m.in. na budowę sal sportowych przy szkołach w Biskupcu i Dobrym Mieście.

Samorząd przejął nieruchomość o powierzchni 15,8 ha w połowie tego roku. Wcześniej półwysep z ośrodkiem wypoczynkowym "Kormoran" pozostawał w zarządzie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ministerstwo skarbu od 2010 r. wystawiało obiekt w przetargach. Po kilku nieudanych próbach sprzedaży tzw. trwały zarząd nad ośrodkiem został wygaszony. Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski w imieniu skarbu państwa przekazał nieruchomość w formie darowizny powiatowi olsztyńskiemu.

Na półwyspie znajduje się ośrodek wypoczynkowy z budynkiem hotelowym o 16 pokojach i dwoma domkami jednorodzinnymi, stajnią na pięć koni, wozownią i zabudowaniami gospodarczymi. W ośrodku jest niewielki basen i kuchnia z częścią restauracyjną.

Ośrodek Kormoran był częścią słynnego w PRL-u "imperium łańskiego", w którym wypoczywali ówcześni dygnitarze. W łańskich lasach polowali m.in. Bolesław Bierut, Nikita Chruszczow, Leonid Breżniew czy jugosłowiański przywódca Josip Broz Tito.

Olsztyńskie starostwo powiatowe sprzedało wcześniej dwa inne ośrodki rządowe - "Cyrankę" za 5 mln zł oraz "Kormorana" w Mierkach za 12,2 mln. Uzyskane pieniądze przeznaczono m.in. na digitalizację zasobów geodezyjnych i kartograficznych powiatu oraz remonty lokalnych dróg. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.