PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma VAT od prawa jazdy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    9 grudnia 2011 - 07:09
Nie ma VAT od prawa jazdy

Wykonując zadania zlecone przez powiat, starostwo wydaje prawa jazdy, karty pojazdu, dowody rejestracyjne, tablice rejestracyjne, pozwolenia czasowe oraz karty wędkarskie.
Wykonywane przez starostwo jako organ władzy publicznej wymienione czynności należą do kategorii spraw z zakresu administracji publicznej, które zostały nałożone stosownymi przepisami – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

CZytaj też: Gminna rekompensata bez VAT

Starosta, działając jako organ władzy publicznej w zakresie wykonywania opisanych czynności, nie występuje jako podatnik podatku od towarów i usług. Zatem opłaty pobierane za wykonanie opisanych czynności nie są objęte VAT.

W związku z tym, że starostwo nie jest podatnikiem VAT, brak jest podstaw prawnych do wystawiania faktur VAT dokumentujących czynności, które zakresowi podmiotowemu ustawy o podatku od towarów i usług nie podlegają.

Czytaj też: Szkolenia urzędników bez podatku VAT

Nie ma więc obowiązku ewidencjonowania tych czynności w prowadzonych ewidencjach dla celów rozliczania podatku od towarów i usług i wykazywania ich w deklaracjach VAT-7 – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • żaba, 2011-12-09 22:00:09

    Póki co nie ma... ale na pewno wkrótce będzie czyż nie?