PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie ma wzorów kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Od 1 lipca będzie kłopot

 • Bartosz Dyląg    25 czerwca 2014 - 17:41
Nie ma wzorów kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Od 1 lipca będzie kłopot

Od 1 lipca br. mają być wydawane karty parkingowe dla niepełnosprawnych według nowego wzoru. Zdaniem starostów do tej pory nie ma przepisów określających wzór karty czy sposób numeracji.
30 listopada 2014 r. stracą ważność funkcjonujące obecnie karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych. 1 lipca br. wchodzi w życie ustawa, na podstawie której mają zostać wprowadzone nowe blankiety kart. Zdaniem samorządowców może dojść do paraliżu systemu, ponieważ do tej pory brak technicznych rozwiązań dla wprowadzenia tych zmian.

O sprawie przypominał na środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego starosta Łaski Cezary Gabryjączyk.

- Pół roku temu sygnalizowałem, że za chwilę będziemy wchodzili w tryb awaryjny, jak wcześniej było z profilami kierowców. Dziś muszę odsyłać osoby niepełnosprawne, bo nie ma sensu by płaciły za wydanie kart, które wkrótce stracą ważność - zaznaczył Cezary Gabryjączyk.

Czytaj też: Karty parkingowe dla niepełnosprawnych do zmiany

Cezary Gabryjączyk wypunktował braki w przepisach:

- nie ma wzoru nowej karty,

- zgodnie z ustawą karty powinny mieć numerację, a do tej pory nie ma informacji, jak ta numeracja będzie nadawana,

- nie ma rozporządzenia mówiącego, w jaki sposób pobierać opłatę, która od tej pory będzie odprowadzana do skarbu państwa.

W efekcie zdaniem starosty łaskiego w najbliższy wtorek niepełnosprawni będą mieli pretensje do starostów, że są nieprzygotowani do wydawania kart.

Czy w tej sytuacji starostwa będą mogły wydawać dotychczasowe karty? W opinii Cezarego Gabryjączyka - nie.

- 1 lipca w życie wchodzi w życie ustawa mówiąca o tym, że mają być wydawane nowe karty, według nowego wzoru produkowane przez pomiot wyłoniony przez ministerstwo w przetargu. Nie mam prawa wobec tego wydawania dotychczasowych kart - twierdzi Cezary Gabryjączyk.

Starosta łaski poprosił przedstawicieli rządu o jak najszybsze podjęcie działań w tej sprawie. O podanie informacji, czy jest już rozstrzygnięty przetarg na dostawcę kart i czy wykonawca jest w stanie dostarczyć je w terminie na teren całego kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • Uprawniony, 2014-09-08 10:11:40

  Do dnia dzisiejszego brak kart. Nieroby w Ministerstwie mieli czas na 8 m-cy i dodatkowo teraz w związku z opóźnieniem już 2,5 m-ca. Może posiadając prawomocne nowe orzeczenie i legitymację osoby niepełnosprawnej mandaty wysyłać do Ministerstwa
 • INWALIDA, 2014-07-22 08:29:58

  Dalej jest burdel w zakresie kart parkingowych. na dzień 22.07.2014 dalej nie ma druków kart parkingowych pomimo ze ustawa już obowiązuje 22 dni i urzędasy maja to krótko mówiąc w doopie. Mieli pełna racje ci podsłuchiwani notable DONKA w lokalu "sowa i przyjaciele ze PAŃSTWA POLSKIEGO JUZ NIE ...MA. Jak można wydać ustawe bez możliwości jej realizacji z powodu druku????????? Odpowiedzialni za taką sytuacje w praworządnym PAŃSTWIE to już powinni być wylani z pracy na pysk i leżeć na ulicy a u nas??????????????????????? Premia i dalej buble tworzą.  rozwiń
 • Jan, 2014-07-14 19:08:47

  Do Arcus: potwierdzam,znam takich cwaniaczków.