Nie opłaca się obniżanie podatków

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 17-11-2011
  • drukuj
Miasta, które przyjęły strategię preferencji podatkowych skierowanych do przedsiębiorców nie przyciągną nowych inwestorów.
Nie opłaca się obniżanie podatków
Miasta i gminy mają ograniczone możliwości stosowania zachęt inwestycyjnych, ale jednym z najgorszych rozwiązań jest obniżanie stawek podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zastosowanie niższych niż maksymalne stawek podatku od nieruchomości nie ma przełożenia na decyzje inwestorów o lokowaniu biznesu w mieście, które stosuje niskie stawki.

Jednym z często przytaczanych powodów obniżania stawek podatku od nieruchomości lub udzielania ulg jest chęć stymulowania lokalnego rozwoju gospodarczego.

Nie można jednak mówić o wielkim wpływie obniżonych stawek podatku od nieruchomości na podejmowanie decyzji o wyborze określonej lokalizacji inwestycji.

Z kolei dla samorządów skutek obniżania (niezastosowania maksymalnych) stawek podatkowych może stanowić istotny uszczerbek we wpływach do budżetu – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Moim zdaniem Gazeta Prawna nie ma racji i ta Jej jednostkowa opinia wpływa szkodliwie na samorządy innych miast. Po prostu, nie zrobiono odpowiednich badań i promocji w tej sprawie, nie zapytano ewentualnych inwestorów, tylko wyrażono własną, błędną opinię, oczywiście działając w obronie własnych pa...rtykularnych interesów. Nie wykluczam też, że rozpropagowano taką właśnie opinię, na zamówienie odpowiedniego lobby. W Polsce jest wszystko możliwe. rozwiń

guzowackisam, 2011-11-17 12:54:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU