PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie oszczędzają na wojewódzkich instytucjach kultury

  • AW    23 sierpnia 2013 - 11:21
Nie oszczędzają na wojewódzkich instytucjach kultury

Włocławskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki w Bydgoszczy, Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – to tylko niektóre z kujawsko-pomorskich instytucji kultury, które rozbudowują i modernizują infrastrukturę dzięki środkom z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego.
Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z czterech województw - obok śląskiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego - które w 2013 roku zaplanowały wzrost wydatków na kulturę.

Pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego działa w tej chwili 15 wojewódzkich jednostek kultury. Wśród nich są między innymi takie renomowane instytucje jak Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy oraz toruński Teatr im. Wilama Horzycy. To dobrze znane marki Kujaw i Pomorza, których działalność i realizowane przedsięwzięcia cieszą się dużym uznaniem nie tylko w kraju, ale i za granicą. Nie mniejsze sukcesy odnoszą finansowane lub współfinansowane przez Urząd Marszałkowski biblioteki, muzea oraz galerie.

- Wspieranie kultury jest bardzo ważne, bo przyspiesza rozwój cywilizacyjny. Dlatego nie szczędzimy środków na działalność i rozwój naszych instytucji. Wszystkie świetnie wypełniają powierzone im zadania i prezentują bogatą ofertę kulturalną dla mieszkańców regionu - mówi wicemarszałek Edward Hartwich.

Wsparcie marszałkowskiej administracji województwa dla wojewódzkich instytucji kultury to środki na bieżącą działalność, a także dodatkowe dotacje rozdysponowane przez Urząd Marszałkowski między innymi w ramach projektów wspieranych z puli RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wśród nich jest Kujawsko-Pomorskie Menu Kulturalne, które służy jeszcze lepszemu lansowaniu w kraju i za granicą naszych czterech flagowych imprez artystycznych: Bydgoskiego Festiwalu Operowego, Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Szafarni oraz cieszącego się zasłużoną renomą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt.

Kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski informuje, że systematycznie zwiększa środki finansowe na funkcjonowanie wszystkich wojewódzkich instytucji kultury. W tym roku trafi na ten cel w sumie 69 milionów złotych.

Tylko w przypadku Opery Nova, która otrzymuje największe dotacje spośród wszystkich jednostek kultury, wsparcie w stosunku do 2007 roku zwiększyło się prawie o połowę (o prawie 5,6 miliona złotych). Dotacje dla Filharmonii Pomorskiej wzrosły w tym czasie o 46 procent (2,7 miliona złotych), a dla Teatru im. Horzycy w Toruniu o 24 procent (1,5 miliona złotych).

Czytaj też: Zespół pałacowo-parkowy w Kłóbce odzyska blask
 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.