PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie przerzucajcie kosztów edukacji 6-latków na samorządy

  • ZWI    20 maja 2013 - 10:59
Nie przerzucajcie kosztów edukacji 6-latków na samorządy

Związek Województw RP skierował do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego opinię w sprawie projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Jak informuje Związek Powiatów Polskich, czytamy w niej, że zdaniem Związku Województw, projektodawcy proponując wydłużenie możliwości kontynuowania przygotowania przedszkolnego dzieciom sześcioletnim w przedszkolu „chcą przerzucić część kosztów edukacji 6-latków na samorządy gminne, dla których prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym".

Projekt ustawy zakłada, że od roku szkolnego 2014/2015 liczebność uczniów w klasach pierwszych szkół podstawowych nie może być większa niż 25 uczniów. Dzięki temu od roku 2016/2017 liczba uczniów we wszystkich klasach I-III nie będzie przekraczała 25.

Projekt zakłada także, że w roku szkolnym 2014/2015 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczną dzieci urodzone w 2007 r. oraz urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. Zaś dzieci urodzone w okresie 1 lipca-31 grudnia 2008 r. mogą rozpocząć naukę w roku 2014/2015 na wniosek rodziców.

W roku szkolnym 2015/2016 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczną dzieci urodzone w 2009 r. oraz te dzieci urodzone w okresie 1 lipca-31 grudnia 2008 r, które nie rozpoczęły nauki w roku 2014/2015.

W opinii ZWRP, pierwsza z propozycji, dotycząca ograniczenia liczby uczniów w klasach I-III, jest w pełni uzasadniona. Dzięki temu dzieci będą miały stworzone warunki zbliżone do tych jakie miały w przedszkolu.

Realizacja tej propozycji pozwoli zwiększyć poczucie bezpieczeństwa dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Wpłynie także pozytywnie na osiągane przez uczniów wyniki nauczania.

Natomiast propozycja odroczenia zakończenia procesu obniżania wieku rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego musi, zdaniem regionów, budzić niepokój. Jest to kolejna (co najmniej piąta w okresie ostatnich trzech lat) propozycja odroczenia procesu, który pierwotnie miał się zakończyć w 2012 r.

„Kolejne przesunięcie wśród rodziców nie akceptujących przyśpieszenia edukacji szkolnej nieść może prawdopodobieństwo przekonania że i ta decyzja nie jest ostateczna. Musi to budzić niepewność u rodziców dzieci 6-letnich, którzy po raz kolejny są zaskakiwani nową propozycją."

Ponadto przyjęcie tej propozycji spowoduje w opinii związku, że trzy roczniki uczniów klas pierwszych (te, które rozpoczęły naukę w roku 2012/2013 oraz dwa następne) rozpoczynać będą edukację wczesnoszkolną w podwójnej liczbie uczniów (dzieci sześcio- i siedmioletnie razem).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • POkłosie, 2013-05-21 21:02:20

    Przecież od wielu lat istnieją liczne obwarowania odnośnie liczebności uczniów w klasie. Ograniczały one liczebność grup na zajęciach wychowania fizycznego, nauki informatyki, nauki języków itp. Jednocześnie istnieje od lat przepis o metrażu na ucznia!! I co??? _A wiadro, nikt na to nie patrzy ty...lko pcha po 35 uczniow na 20 mkw!! Oby starczyło na pensje, PObory, POsady Swoim Ludziom....  rozwiń