PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie robimy ustawy dla prezydentów, ale dla mieszkańców metropolii

  • Agnieszka Widera    24 stycznia 2012 - 11:46
Nie robimy ustawy dla prezydentów, ale dla mieszkańców metropolii

Mimo ostrej krytyki projektu ustawy o powiecie metropolitarnym, Platforma Obywatelska zapowiada że nie zawiesi prac. - Bo samym prezydentom dogadanie się może zająć jeszcze wiele lat - twierdzi Marek Wójcik, poseł PO.
Marek Wójcik, przyznaje, że spodziewał się wielu zapytań i wątpliwości ze strony prezydentów miast należących do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, ale to co zobaczył i usłyszał podczas poniedziałkowego zgromadzenia ogólnego związku, przeszło jego najśmielsze oczekiwania.

Czytaj też: Ustawa metropolitalna nadaje się do kosza

- Liczyłem się z tym, że GZM nie wyda od razu pozytywnej opinii, ale że wspólnie stworzymy zespół, który wypracuje ważne dla miast poprawki. Dla nas parlamentarzystów, którzy taką ustawę przygotowali ważne jest też zdanie praktyków, czyli włodarzy, którzy na co dzień od lat działają tu i mają doświadczenie. Wiedzą również jakie mankamenty niesie ze sobą dobrowolny związek komunalny, jak GZM czy KZK GOP - mówi Marek Wójcik.

Tylko, że zamiast zespołu czy komisji „w sprawie przygotowania poprawek" pojawiła się ostra krytyka projektu. Mniej więcej połowa obecnych podczas zgromadzenia uznała, że lepiej stworzyć nowy projekt ustawy.

- Nikt z nami tego projektu wcześniej nie konsultował, dlaczego mamy zamknąć się tylko na propozycję posłów? Tym bardziej, że sami prezydenci też mają wiele w tym temacie do powiedzenia - odpowiadał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Taka postawa mocno zaskoczyła posła Marka Wójcika.

- Nie rozumiem działania prezydentów. Tak dużo już zostało zrobione. Przecież nasz projekt jest pierwszym tak daleko idącym, proponującym dodatkowe źródło finansowania dla powiatu metropolitalnego - twierdzi. Dodaje także stanowczo, że opór prezydentów nie zablokuje prac na przygotowaniem ustawy.

- Wpływały do nas wcześniej opinie do projektu, wskazówki i nad nimi się pochylimy. Tworzymy przecież ustawę nie dla 14 prezydentów ale dla 2,5 miliona mieszkańców śląsko-zagłębiowskiej aglomeracji. To im ma się żyć lepiej. Ale chyba niektórym prezydentom zależy na zachowaniu obecnego stanu rzeczy - komentuje Wójcik.

Poseł nie wierzy też w rychłe efekty pracy prezydentów nad nową ustawą.

- Już podczas zgromadzenia było widać, że tak naprawdę nie mają oni żadnego zaplecza prawnego dla swoich, często bardzo różnych pomysłów. Dlatego my spokojnie dopracujemy swój projekt. Nim prezydenci się między sobą dogadają minie kilka lat - reasumuje z przekąsem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • NiT, 2012-01-24 14:28:35

    Bzura panie pOśle. Ustawa ma być korzystna dla OBYWATELI CAŁEJ POLSKI, a nie tylko dla Metropolii. Sam myśl i koncepcja METROPOLITALNA jest ZŁA. Eugeniusz Kwiatkowski, Twórca (przez duże T) COP, w grobie się przewraca.
  • settembrini, 2012-01-24 13:45:22

    Przede wszystkim jestem zwolennikiem metropolii jako rozwiązania komplementarnego dla autonomii regionalnej. W przypadku projektu PO uważam za niedopuszczalne rozwiązanie różnicujące dochody powiatu metropolitalnego w stosunku do powiatów pozostałych. Grajmy na równych zasadach, zmieńmy ustawę o doc...hodach jednostek samorządu terytorialnego, tak aby miały one udział w VAT, bo to co proponuje PO to jakieś namiastki.  rozwiń