PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie samorządy, lecz rząd powinien pytać, ile robi dla krzewienia sportu

 • AW    8 marca 2013 - 15:08
Nie samorządy, lecz rząd powinien pytać, ile robi dla krzewienia sportu

Samorządowcy widzą korzyści z rozwoju sportu. Jesteśmy jednak ograniczeni naszymi finansami, Kartą Nauczyciela oraz podatkami jakie pobiera Skarb Państwa - pisze Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli w liście do minister sportu Joanny Muchy.
List prezydenta Tyszkiewicza (publikujemy go poniżej w dziale Multimedia), jako prezesa Zrzeszenia Prezydentów Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego jest odpowiedzią na pogląd minister Joanny Muchy, że „samorządy często nie widzą całego wachlarza korzyści wynikających z rozwoju sportu".

Minister stwierdziła tak podczas debaty, jaka odbyła się pod koniec lutego w Filharmonii Zielonogórskiej.

- Szanowna Pani Minister, zapewniam panią, że samorządowcy widzą te korzyści jak mało kto, dlatego robimy, co możemy i swoimi skromnymi środkami wspieramy każdy przejaw aktywności w tej dziedzinie. Jesteśmy jednak ogromnie ograniczeni naszymi możliwościami. Nie możemy dać czegoś, czego nie mamy. A same dobre chęci niestety nie wystarczą - pisze prezydent Wadim Tyszkiewicz.

Prezydent podkreśla, że samorządy są zmuszone do zachowania proporcji pomiędzy potrzebami, oczekiwaniami, a możliwościami. A czym biedniejsza gmina, tym pole manewru i wykazania się w tym względzie jest mniejsze.

- Żeby komuś coś dać, trzeba komuś innemu to coś zabrać. Komu? Żeby zrealizować inwestycje z dziedziny sportu, trzeba zrezygnować z innych inwestycji np. infrastrukturalnych. Samorządowcy często stają przed dylematem, czy budować nowe boisko, które później trzeba utrzymywać, czy jednak załatać dziurę w szkolnym czy przedszkolnym dachu - czytamy dalej w liście do pani minister.

Czytaj też: Wysycha źródło finansowania sportu

Pani minister podała statystyki mówiące m.in. o tym, że tylko 36% samorządów wydaje jakieś środki na organizację imprez sportowych, a tylko 8% na cykliczne imprezy sportowe. - To tylko dowodzi tego, że krzewienie kultury fizycznej poprzez organizację imprez nie jest kwestią dobrej woli poszczególnych włodarzy, ale przede wszystkim możliwości finansowych gmin - podkreśla samorządowiec.

Prezes ZPiBWWL zwraca uwagę też na inny problem - jego zdaniem Karta Nauczyciela w sposób skuteczny wiąże ręce JST w realizacji nawet najbardziej ambitnych planów w zakresie krzewienia kultury fizycznej wśród dzieci.

- Nie ulega wątpliwości, że w większości gmin w Polsce brakuje należytej współpracy na linii klub czy organizacje sportowe - szkoła. Bardzo trudno jest zmotywować nauczycieli do większego zaangażowania bez odpowiednich zachęt finansowych. Karta Nauczyciela w dużym stopniu skutecznie zdemoralizowała to środowisko - twardo twierdzi prezydent Tyszkiewicz.

Jego zdaniem centralne projekty, np. pod hasłem boisko w każdej gminie, często też wypaczają ideę równej dostępności dzieci i młodzieży do powstających obiektów sportowych. - Jeżeli z programu rządowego na równych prawach może skorzystać gmina licząca cztery tysiące mieszkańców i gmina liczącą 40 tysięcy mieszkańców, to o równym dostępie do powstającej bazy nie ma mowy - czytamy dalej w liście.

Na koniec prezydent zadaje minister pytanie: "Czy rząd naszego kraju, mając na uwadze potrzebę rozwoju sportu i kultury fizycznej w Polsce, jest gotów do rezygnacji z dochodów, jakie osiąga z budowy infrastruktury sportowej?"

- Niemal każda inwestycja w infrastrukturę sportową realizowana przez samorząd jest obciążona 23% podatkiem VAT. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju podatki pośrednie, takie jak PIT, CIT itd. Można przyjąć, że około 40% wartości brutto realizowanych przez samorządy inwestycji zasila budżet naszego państwa. Reasumując, Skarb Państwa wyszedłby na zero, gdyby przekazał te dochody z inwestycji w infrastrukturę sportową samorządom, które z jeszcze większym zapałem i determinacją budowałyby boiska, stadiony, baseny czy hale sportowe, na które czekają mieszkańcy naszych miast i gmin - reasumuje samorządowiec.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.