PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie samorządy, lecz rząd powinien pytać, ile robi dla krzewienia sportu

  • AW    8 marca 2013 - 15:08
Nie samorządy, lecz rząd powinien pytać, ile robi dla krzewienia sportu

Samorządowcy widzą korzyści z rozwoju sportu. Jesteśmy jednak ograniczeni naszymi finansami, Kartą Nauczyciela oraz podatkami jakie pobiera Skarb Państwa - pisze Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli w liście do minister sportu Joanny Muchy.
List prezydenta Tyszkiewicza (publikujemy go poniżej w dziale Multimedia), jako prezesa Zrzeszenia Prezydentów Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego jest odpowiedzią na pogląd minister Joanny Muchy, że „samorządy często nie widzą całego wachlarza korzyści wynikających z rozwoju sportu".

Minister stwierdziła tak podczas debaty, jaka odbyła się pod koniec lutego w Filharmonii Zielonogórskiej.

- Szanowna Pani Minister, zapewniam panią, że samorządowcy widzą te korzyści jak mało kto, dlatego robimy, co możemy i swoimi skromnymi środkami wspieramy każdy przejaw aktywności w tej dziedzinie. Jesteśmy jednak ogromnie ograniczeni naszymi możliwościami. Nie możemy dać czegoś, czego nie mamy. A same dobre chęci niestety nie wystarczą - pisze prezydent Wadim Tyszkiewicz.

Prezydent podkreśla, że samorządy są zmuszone do zachowania proporcji pomiędzy potrzebami, oczekiwaniami, a możliwościami. A czym biedniejsza gmina, tym pole manewru i wykazania się w tym względzie jest mniejsze.

- Żeby komuś coś dać, trzeba komuś innemu to coś zabrać. Komu? Żeby zrealizować inwestycje z dziedziny sportu, trzeba zrezygnować z innych inwestycji np. infrastrukturalnych. Samorządowcy często stają przed dylematem, czy budować nowe boisko, które później trzeba utrzymywać, czy jednak załatać dziurę w szkolnym czy przedszkolnym dachu - czytamy dalej w liście do pani minister.

Czytaj też: Wysycha źródło finansowania sportu

Pani minister podała statystyki mówiące m.in. o tym, że tylko 36% samorządów wydaje jakieś środki na organizację imprez sportowych, a tylko 8% na cykliczne imprezy sportowe. - To tylko dowodzi tego, że krzewienie kultury fizycznej poprzez organizację imprez nie jest kwestią dobrej woli poszczególnych włodarzy, ale przede wszystkim możliwości finansowych gmin - podkreśla samorządowiec.

Prezes ZPiBWWL zwraca uwagę też na inny problem - jego zdaniem Karta Nauczyciela w sposób skuteczny wiąże ręce JST w realizacji nawet najbardziej ambitnych planów w zakresie krzewienia kultury fizycznej wśród dzieci.

- Nie ulega wątpliwości, że w większości gmin w Polsce brakuje należytej współpracy na linii klub czy organizacje sportowe - szkoła. Bardzo trudno jest zmotywować nauczycieli do większego zaangażowania bez odpowiednich zachęt finansowych. Karta Nauczyciela w dużym stopniu skutecznie zdemoralizowała to środowisko - twardo twierdzi prezydent Tyszkiewicz.

Jego zdaniem centralne projekty, np. pod hasłem boisko w każdej gminie, często też wypaczają ideę równej dostępności dzieci i młodzieży do powstających obiektów sportowych. - Jeżeli z programu rządowego na równych prawach może skorzystać gmina licząca cztery tysiące mieszkańców i gmina liczącą 40 tysięcy mieszkańców, to o równym dostępie do powstającej bazy nie ma mowy - czytamy dalej w liście.

Na koniec prezydent zadaje minister pytanie: "Czy rząd naszego kraju, mając na uwadze potrzebę rozwoju sportu i kultury fizycznej w Polsce, jest gotów do rezygnacji z dochodów, jakie osiąga z budowy infrastruktury sportowej?"

- Niemal każda inwestycja w infrastrukturę sportową realizowana przez samorząd jest obciążona 23% podatkiem VAT. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju podatki pośrednie, takie jak PIT, CIT itd. Można przyjąć, że około 40% wartości brutto realizowanych przez samorządy inwestycji zasila budżet naszego państwa. Reasumując, Skarb Państwa wyszedłby na zero, gdyby przekazał te dochody z inwestycji w infrastrukturę sportową samorządom, które z jeszcze większym zapałem i determinacją budowałyby boiska, stadiony, baseny czy hale sportowe, na które czekają mieszkańcy naszych miast i gmin - reasumuje samorządowiec.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.