PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie Silesia, a Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

  • PAP/AT    26 maja 2017 - 11:50
Nie Silesia, a Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Powstanie metropolii w woj. śląskim skupiającej 41 miast i gmin, to efekt uchwalonej w marcu ustawy metropolitalnej, którą w kwietniu podpisał w Katowicach prezydent Andrzej Duda (fot.wikipedia.org)

Tworzony w woj. śląskim związek metropolitalny będzie nosił nazwę "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia”.
• Prezydent Katowic zadeklarował w Sosnowcu, że tworzony w woj. śląskim związek metropolitalny będzie nosił nazwę "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia”.

• Sosnowieccy radni przyjęli poprawioną uchwałę ws. przystąpienia miasta do metropolii – bez warunku dotyczącego jej nazwy.

• Nazwa ta wzbudziła zastrzeżenia gmin z Zagłębia Dąbrowskiego, przede wszystkim Sosnowca.

W poniedziałek (29 maja) radni Katowic, które mają wiodącą rolę w tworzeniu nowej struktury, będą głosować nad uchwałą ws. złożenia wniosku o utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim. W projekcie uchwały pojawiła się nazwa: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia "Silesia", w skrócie "Metropolia Silesia".

Nazwa ta wzbudziła zastrzeżenia gmin z Zagłębia Dąbrowskiego, przede wszystkim Sosnowca. Jego prezydent Arkadiusz Chęciński akcentował, że usunięcie słowa "Silesia" z nazwy jest warunkiem wejścia jego miasta w skład nowej struktury. W reakcji prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiedział w czwartek, że metropolia może zrezygnować z członu "Silesia".

W tym kontekście w piątek w Sosnowcu odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta. W jej trakcie przypomniano m.in., że 28 lutego tamtejsi radni przyjęli apel, aby tworzony związek metropolitalny nazywał się: "Metropolia Śląsko-Zagłębiowska", a w uchwale opiniującej przystąpienie miasta do związku znalazł się warunek, aby nazwa brzmiała: "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia".

Czytaj też: Mieszkańcy 41 miast i gmin woj. śląskiego za utworzeniem metropolii

Prezydent Sosnowca wyjaśnił, że sesję zwołał przede wszystkim, aby zakończyć tryb podejmowania uchwały rady tego miasta ws. przystąpienia do metropolii. We wtorek wojewoda śląski poinformował go bowiem, że warunkowość uchwały - uzależniająca przystąpienie miasta do metropolii od jej nazwy "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia" - powoduje, że jest ona niezgodna z prawem.

Jak podkreślił, procedowanie przez nadzór prawny wojewody całości unieważnienia uchwały rady miasta Sosnowca spowodowałoby opóźnienia, które uniemożliwiłyby utworzenie metropolii w terminach przewidzianych ustawą o związku metropolitalnym. "Umówiliśmy się dżentelmeńsko z panem wojewodą, że zmienimy uchwałę w trybie natychmiastowym, aby nie utrudniać życia 41 gminom mającym tworzyć metropolię" - dodał Chęciński.

Wskazał, że w ostatnich dniach miasto otrzymało materiały, z których wynikało, że do nazwy tworzonego związku został dodany człon "Silesia". Zaznaczył, że choć utworzenie metropolii i współpraca Śląska i Zagłębia są bardzo ważne dla regionu, jednocześnie ważna dla Zagłębia jest nazwa powstającej metropolii. Argumentował, że powinni się z nią identyfikować wszyscy przyszli mieszkańcy. Jednak w przypadku 700 tys. tych, którzy nie mieszkają na terenie Śląska, w przypadku nazwy z członem "Silesia" byłoby to niemożliwe - podkreślił.

Prezydent Katowic ocenił, że nie byłoby tej sytuacji, "gdyby nie czas, który powodował, że musieliśmy działać bardzo szybko, aby zdołać zrealizować to, co wynika z ustawy". Wyraził przekonanie, że "pewne elementy, które stały kwestią sporu" w rzeczywistości "nie są kwestią sporną".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.