PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie trzeba zgadzać się na podwyżkę

  • Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna    30 marca 2010 - 15:26

Gminy zwiększyły opłaty za wieczyste użytkowanie. Podwyżki sięgają nawet kilku tysięcy procent.
"Najpóźniej do 31 marca użytkownicy wieczyści powinni uiścić opłatę roczną z tytułu użytkowania gruntu. W tym roku dla wielu z nich może być to spory problem. Gminy aktualizują bowiem opłaty za wieczyste użytkowanie. W efekcie przeszacowania wartości działek podwyżki sięgają nawet 5600 proc. (krakowska drukarnia będzie musiała zapłacić 76 tys. zł zamiast dotychczasowych 1350 zł)", informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje dziennik, "wysokość opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu może być aktualizowana nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie", a na jej wartość ma wpływ m. in. jej lokalizacja i powierzchnia.

Urzytkownik wieczysty może niezgodzić się na aktualizację opłaty rocznej, która jego zdaniem jest nieuzasadniona. To na gminie spoczywa obowiązek udowodnienia wzrostu wartości nieruchomości.

"Użytkownik wieczysty niezadowolony z zaproponowanej wysokości opłaty rocznej może w terminie 30 dni od doręczenia wypowiedzenia zwrócić się do samorządowego kolegium odwoławczego z wnioskiem o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona i powinna pozostać w dotychczasowej wysokości, bądź też uzasadniona w innej wysokości. Brak takiego wniosku oznacza przyjęcie oferty nowej wysokości opłaty rocznej", pisze "Dziennik Gazeta Prawna".


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.