PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie wiedzą, komu dać świadczenie pielęgnacyjne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 czerwca 2010 - 06:21
Nie wiedzą, komu dać świadczenie pielęgnacyjne

Przez niejasne przepisy gminy są narażone na uchylanie w sądach ich decyzji o przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Do Sejmu o ich zmianę apeluje Trybunał Konstytucyjny.
Trybunał uważa, że Sejm powinien podjąć działania, które zapewnią spójność zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. To skutek postanowienia Trybunału z 1 czerwca 2010 r. w sprawie zgodności z konstytucją art. 17 ust 5 pkt 2 lit a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przepis ten uniemożliwia przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Przyczyną takiego rozstrzygnięcia było niespełnienie przez pytanie prawne wymagań formalnych.

Problemy z przyznawaniem świadczenia pielęgnacyjnego trwają od 18 lipca 2008 r. Wtedy Trybunał uznał, że to wsparcie przysługuje też osobie, która sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym dorosłym członkiem rodziny. Uchwalona przez Sejm nowelizacja rozszerzyła krąg uprawnionych do świadczenia opiekunów, ale nie zniosła negatywnej przesłanki odnoszącej się do stanu cywilnego osoby wymagającej opieki.

W praktyce, w niektórych gminach, m.in. w Poznaniu, Kielcach, Olsztynie decyzje odmawiające przyznania świadczenia, gdy starał się o nie współmałżonek lub dziecko na rodzica pozostającego w związku małżeńskim, były potem uchylane przez samorządowe kolegium odwoławcze.

Z kolei na przykład w Krakowie i Katowicach w identycznych wypadkach odmowne decyzje gmin były podtrzymywane. Różna była też linia orzecznictwa wojewódzkich sądów administracyjnych, ale zdecydowana większość z nich przyznawała świadczenie w takich sytuacjach.

Projekt zmian w ustawie, który przewiduje przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, gdy osoba wymagająca opieki ma współmałżonka, przygotowało Rządowe Centrum Legislacji – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.