PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie wszyscy rodzice chcą darmowych szczepień przeciw HPV

  • katowice.gazeta.pl/Rynek Zdrowia    16 kwietnia 2015 - 14:41
Nie wszyscy rodzice chcą darmowych szczepień przeciw HPV
Główną przyczyną takiej niechęci do szczepień jest niewystarczająca wiedza na ich temat (fot. Rynek Zdrowia)

Pierwszoklasistki z katowickich gimnazjów mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV, wywołującego raka szyjki macicy. Część rodziców jest niechętna tej akcji.
Prawie tysiąc gimnazjalistek może poddać się bezpłatnemu szczepieniu.

Władze Katowic, które w zeszłym roku chciały sfinansować szczepienia przeciw HPV ośmiuset czternastolatkom nie zrobiły tego, gdyż na szczepienie zgodę wyraziło tylko 500 osób.

Jak twierdzą ginekolodzy, główną przyczyną takiej niechęci do szczepień jest niewystarczająca wiedza na ich temat. Ale nie tylko.

Jak zauważa Gazeta Wyborcza w grę wchodzi też światopogląd rodziców. Wirus HPV przenoszony jest drogą płciową, dlatego programy szczepień obejmują młode dziewczęta, które - przynajmniej w większości przypadków - jeszcze nie współżyły i nie miały okazji do kontaktu z wirusem.

- Rodzice są przekonani, że ich córek problem nie dotyczy, bo wychowują je na porządne dziewczyny, które do inicjacji seksualnej mają jeszcze sporo czasu, a po niej powinny i tak być wierne jednemu partnerowi - mówi gazecie lekarz ginekolog.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • marzanna, 2015-04-16 15:38:06

    albo po prostu rodzice zobaczyli film na youtube, gdzie jedna z Amerykanek została sparaliżowana i upośledzona po tym szczepieniu. Ja sama szczepiłam się tą szczepionką i od tej pory mam non stop infekcje! Nie dość, że zapłaciłam masę kasy, to jeszcze teraz ciągle się leczę ;/ Tragedia. ...  rozwiń