Nie zamierzają wliczać dodatku mieszkaniowego do dochodu

SLD chce tak zmienić zasady przyznawania zasiłków socjalnych, by przy rozpatrywaniu wniosków, dodatek mieszkaniowy nie był wliczany do dochodu. Klub Sojuszu złożył we wtorek w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Jak tłumaczył poseł SLD Krzysztof Matyjaszczyk, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami ustawy o pomocy społecznej, osobom, które korzystają z pomocy społecznej dodatek mieszkaniowy wliczany jest do dochodu. Powoduje to - podkreślił - sytuację, w której osoby o bardzo niskich dochodach, otrzymują jeszcze niższy zasiłek.

Poseł opisał sytuację z jaką spotkał się w swoim biurze poselskim. Jak mówił, odwiedziła go kobieta, która ma mały dochód i dostaje z Urzędu Miasta dotację do czynszu. "W momencie, kiedy ta dotacja została doliczona do jej dochodu, pomoc społeczna wypłaciła jej 120 złotych. Ona za 120 złotych miała przeżyć cały miesiąc - kupić żywność, leki" - mówił Matyjaszczyk.

W związku z tym klub SLD chce tak zmienić przepisy, by dodatek mieszkaniowy nie był brany pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie zasiłku socjalnego. "Dzięki temu osoby te miałyby rzeczywiście środki na funkcjonowanie, na przeżycie" - zaznaczył Matyjaszczyk.

Sojusz chce, aby projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej został jak najszybciej przyjęty przez Sejm. "Są to propozycje, które skutkują dla budżetu, musimy je przyjąć jeszcze w tym roku tak, by mogły obowiązywać od początku przyszłego roku" - wyjaśnił poseł Sojuszu. Klub SLD będzie też wnioskował na wtorkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów, by projekt został włączony do porządku rozpoczynających się w środę obrad Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU