PARTNER PORTALU
 • BGK

Niemal 400 mln zł w budżecie powiatu poznańskiego w 2018 roku

 • PAP/JS    13 grudnia 2017 - 19:03
Niemal 400 mln zł w budżecie powiatu poznańskiego w 2018 roku
Największą kwotę w przyszłym roku powiat poznański przeznaczy na inwestycje oświatowe i programy edukacyjne. (fot. pixabay.com)

Niemal 400 mln zł przeznaczy na wydatki w przyszłym roku powiat poznański, dochody natomiast wyniosą 350 mln zł. Według radnych powiatu, którzy w trakcie sesji uchwalili budżet, jest on „bardzo ambitny i optymistyczny”.
• Największą kwotę w przyszłym roku powiat poznański przeznaczy na inwestycje oświatowe i programy edukacyjne.

• Z kwoty ponad 117 mln zł sfinansowana zostanie m.in. budowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu, przebudowa Zespołu Szkół w Kórniku i Bolechowie.

• W przyszłym roku powiat planuje także realizację wielu inwestycji drogowych. Na ten cel przeznaczy niemal 100 mln zł - o 30 mln więcej niż w roku ubiegłym.

Starosta poznański Jan Grabkowski zaznaczył, że 400 mln zł w przyszłorocznym budżecie to "rekordowa kwota". Jak mówił, jest ona "wynikiem dynamicznej wizji rozwoju powiatu, która jest proinwestycyjna i prospołeczna".

"Nie boimy się wyzwań, dlatego mamy przed sobą niezwykle pracowity i ciekawy rok. Chcemy nadal być nie tylko największym, ale również najprężniej rozwijającym się powiatem w regionie i kraju" - podkreślił starosta.

Budżet został uchwalony podczas środowej (13 grudnia) sesji Rady Powiatu. Przyszłoroczne dochody powiatu mają wynieść niemal 350 mln zł, z kolei wydatki - prawie 385 mln zł. Deficyt wynoszący ponad 35 mln zł ma zostać sfinansowany z zaciągniętego kredytu. Z kolei jako tzw. podatek "janosikowy" powiat odda budżetowi państwa 29 mln zł.

Największą kwotę w przyszłym roku powiat poznański przeznaczy na inwestycje oświatowe i programy edukacyjne. Z kwoty ponad 117 mln zł sfinansowana zostanie m.in. budowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu, przebudowa Zespołu Szkół w Kórniku i Bolechowie. W 2018 roku powiat planuje też zakupić autobus do przewozu osób niepełnosprawnych na potrzeby SOSW w Owińskach. W ośrodku rozpocznie się też rewaloryzacja wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego, na którą zarezerwowano ponad 12 mln zł. Starosta zaznaczył, że "po modernizacji wnętrza będą przystosowane do potrzeb podopiecznych ośrodka, którzy zyskają zdecydowanie lepsze warunki nauczania. Jednocześnie zadbamy o stan techniczny obiektu, przywracając świetność zabytkowych elementów kompleksu".

W przyszłym roku powiat planuje także realizację wielu inwestycji drogowych. Na ten cel przeznaczy niemal 100 mln zł - o 30 mln więcej niż w roku ubiegłym.

Wśród planowanych zadań jest m.in. przebudowa drogi powiatowej zlokalizowanej w gminach Swarzędz, Kleszczewo i Kostrzyn na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową S5 do skrzyżowania z ulicą Olszynową w Zalasewie, opracowanie dokumentacji i przebudowę drogi powiatowej Gądki (S11) - Szczodrzykowo (DW434) w gminie Kórnik, a także opracowanie dokumentacji i przebudowę drogi na odcinku węzeł Iwno S5 - do granicy administracyjnej Pobiedzisk.

Ponadto w Kórniku powiat planuje budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego i zakup autobusów, oraz budowę nowego mostu nad rowem Głuchowskim w pasie drogi powiatowej Poznań - Komorniki.

Ponad 42 mln zł zostaną z kolei przeznaczone na pomoc społeczną. Z tej kwoty sfinansowane zostanie m.in. funkcjonowanie Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach, oraz działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Środki zostaną też przeznaczone na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych i działalność Powiatowego Urzędu Pracy. Przyszłoroczny budżet zakłada także przeznaczenie ponad 7 mln zł na wsparcie i pomoc rodzinom zastępczym, natomiast 8 mln zł na placówki opiekuńczo-wychowawcze. Ponad 8,7 mln zł pochłonie ochrona zdrowia. Z tej sumy dofinansowane zostaną m.in. programy profilaktyczne, szczepionki przeciw grypie, pneumokokom i HPV. Rozbudowany o nowy blok operacyjny ma zostać także szpital powiatowy w Puszczykowie.

W budżecie powiatu zarezerwowane są także środki na wsparcie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i dofinansowanie remontu Komisariatu Policji w Tarnowie Podgórnym, oraz na budowę nowej strażnicy PSP na potrzeby jednostki w Poznaniu. Na ochronę zabytków i opiekę nad nimi powiat wyda 1,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.