PARTNER PORTALU
  • BGK

Nieodpłatna pomoc prawna w Kielcach

  • PAP/JL    30 grudnia 2015 - 10:29
Nieodpłatna pomoc prawna w Kielcach
W Kielcach od 1 stycznia zacznie działać osiem punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Fot. Kielce.pl

W Kielcach od 1 stycznia zacznie działać osiem punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, z których cztery powierzono do prowadzenia organizacjom pozarządowym.
W czterech pozostałych punktach pomocy będą udzielać adwokaci oraz radcy prawni.

Dwa punkty zlokalizowane będą w Urzędzie Miasta przy Rynku. Kolejne dwa  w siedzibie ratusza przy ulicy Strycharskiej. Piąty i szósty punkt, które mieścić się będą w budynku Urzędu Miasta na ulicy Młodej, prowadzone będą przez Caritas Diecezji Kieleckiej.

Punkty zlokalizowane w Środowiskowym Domu Samopomocowym przy ulicy Miodowej poprowadzi fundacja Honeste Vivere z Warszawy.

Nieodpłatną pomocą prawną objęte będą określone grupy osób, m.in.: młodzież do 26. roku życia, seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby mające Kartę Dużej Rodziny, a także ci, którym w okresie roku poprzedzającego, zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej.

Bezpłatna pomoc będzie udzielana w każdym z punktów od poniedziałku do piątku, przez co najmniej 4 godziny dziennie. Zakres możliwych do uzyskania informacji jest szeroki. Dotyczy m.in. etapu postępowania przedsądowego z prawa cywilnego, karnego, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych czy prawa pracy.

System darmowej pomocy prawnej zacznie od początku roku 2016 działać w całej Polsce. To efekt wejścia w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy oraz edukacji prawnej. Akt ten zakłada stworzenie w całym kraju sieci ponad 1500 punktów bezpłatnej porady, z których połowa prowadzona będzie przez pozarządowe organizacje pożytku publicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.