PARTNER PORTALU
  • BGK

Nierentowne szkoły trzeba zamknąć

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 października 2010 - 07:43
Nierentowne szkoły trzeba zamknąć

Polska szkoła jest droga, a nasi nauczyciele są jednymi z najmniej wydajnych na świecie.
Wydatki z budżetu państwa na oświatę przekraczają dziś 40 mld zł, co stanowi blisko 6 proc. naszego PKB. Procentowo na edukację uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich przeznaczamy mniej więcej tyle samo co np. Niemcy (5,9 proc. PKB), Wielka Brytania (5,9) czy Francja (6,1) – podaje „Dzienik Gazeta Prawna”.

Mimo to polska oświata nadal narzeka na niedofinansowanie, a w wielu szkołach brakuje choćby komputerów czy podstawowych pomocy naukowych. Dlaczego tak się dzieje, skoro subwencje budżetowe są dziś o 40 proc. większe niż rok temu?

Z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że główną przyczyną biedy polskich szkół są nauczyciele: jest ich za dużo i za mało pracują. Polskie władze oświatowe nie zauważają, że z roku na rok maleje liczba uczniów, a liczba nauczycieli prawie się nie zmienia. Aby zbliżyć polską oświatę do średniej, należałoby zwolnić 100 tys. nauczycieli.

Część zbyt drogich szkół należałoby zamknąć, ale władze oświatowe i samorządowe boją się radykalnych ruchów. Taka decyzja z reguły wiąże się z protestami rodziców, a także środowiska nauczycielskiego – uważa „Dzienik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-10-18 19:53:48

    Szkoly nie musza byc rentowne, musza byc tylko niedochodowe.