PARTNER PORTALU
  • BGK

Nieuregulowany stan prawny nieruchomości uniemożliwia inwestycje w miastach

  • PAP/AT    29 stycznia 2018 - 10:09
Nieuregulowany stan prawny nieruchomości uniemożliwia inwestycje w miastach
Brak regulacji dot. rezprywatyzacji uniemożliwił zaspokojenie roszczeń byłych właścicieli nieruchomości i innych składników majątkowych na terenie kraju, ponadto doprowadził do licznych patologii, które obserwujemy, w szczególności na terenie stolicy - poinformowało Porozumienie (Jarosław Gowin, fot.premier.gov.pl)

Żaden z dotychczasowych rządów wolnej Polski nie doprowadził do uchwalenia kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej. Brak tych regulacji uniemożliwił zaspokojenie roszczeń byłych właścicieli nieruchomości, ponadto doprowadził do licznych patologii. To także istotna bariera rozwoju wielu miast - czytamy oświadczeniu podpisanym przez prezesa Porozumienia Jarosława Gowina.
  • Projekt ustawy reprywatyzacyjnej zgłoszony przez ministra sprawiedliwości stanowi wartościową podstawę do dalszych prac legislacyjnych - oceniło Porozumienie w oświadczeniu.
  • Jak dodało, nieuregulowany stan prawny nieruchomości uniemożliwia prowadzenie inwestycji.
  • Projekt ustawy zmierza w kierunku uregulowania tych kwestii - zaznaczono.

"Żaden z dotychczasowych rządów wolnej Polski nie doprowadził do uchwalenia kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej. Brak tych regulacji uniemożliwił zaspokojenie roszczeń byłych właścicieli nieruchomości i innych składników majątkowych na terenie kraju, ponadto doprowadził do licznych patologii, które obserwujemy, w szczególności na terenie stolicy" - czytamy w przekazanym w poniedziałek oświadczeniu podpisanym przez prezesa Porozumienia Jarosława Gowina.

Jak dodano, to istotna bariera rozwoju wielu miast, gdyż nieuregulowany stan prawny nieruchomości uniemożliwia prowadzenie inwestycji.

W ocenie Porozumienia "zaproponowany projekt ustawy zmierza w kierunku uregulowania tych kwestii" i "stanowi wartościową podstawę do dalszych prac w parlamencie".

Czytaj też: Komisja reprywatyzacyjna: Nieruchomości wrócą pod zarząd miasta?

W październiku ub.r. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Przewiduje on m.in. takie rozwiązania jak rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r., czy zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami. Szacunkowy koszt jej skutków wyniósłby od 10 do 15 mld zł.

Według MS, propozycje stanowią "kompromis pomiędzy moralną powinnością wobec osób pokrzywdzonych a ekonomicznymi możliwościami państwa". "Trzynaście dekretów i ustaw skutkujących po 1944 r. przejęciem przez państwo nieruchomości prywatnych było uchwalonych przez nielegitymizowany reżim, nie wybrany w demokratycznych wyborach, lecz narzucony przez sowieckiego najeźdźcę" - głosi uzasadnienie projektu.

Po wejściu ustawy w życie stracą moc m.in.: dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej oraz tzw. dekret Bieruta, nacjonalizujący warszawskie grunty.

Wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki mówił w grudniu ub.r., że ustawa reprywatyzacyjna musi wejść w życie w 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.