PARTNER PORTALU
  • BGK

Niewielka poprawa w kasach samorządów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    29 grudnia 2010 - 07:52
Niewielka poprawa w kasach samorządów

Do samorządów ma wpłynąć w 2011 r. ponad 95 mld zł podatku PIT, rządowych subwencji i dotacji. To ok. 3,5 proc. więcej niż w tym roku, ale za mało, by pokryć niedobory z ubiegłych lat.
Subwencje i dotacje z budżetu państwa oraz udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych PIT to jedno z głównych źródeł dochodów gmin, miast czy województw, w sumie ok. 70 proc. ich budżetów. W 2011 r. subwencje mają wynieść ok. 46 mld zł, z czego największą część stanowi subwencja oświatowa – ok. 37 mld zł – pisze Rzeczpospolita”.

I to właśnie ona jest najczęściej kością niezgody między samorządowcami a ministrem finansów. W przyszłym roku ma być wyższa niż w obecnym o 5,5 proc. Od września rosną o kolejne 7 proc. wynagrodzenia dla nauczycieli.

W sumie, jak wynika z informacji zebranych przez Unię Metropolii Polskich, w 2010 r. subwencja oświatowa w Rzeszowie pokrywała 94 proc. wydatków, ale w Łodzi już tylko 80 proc., we Wrocławiu – 71 proc., a w Warszawie – tylko ok. 62 proc.

Z podatku PIT samorządy mają dostać 29 mld zł, czyli o 5 proc. więcej niż w 2010 r.

Im mniej samorządy mają pieniędzy na realizację zadań zleconych i własnych, tym bardziej muszą się zadłużać na niezbędne inwestycje. Jak wynika z analizy „Rzeczpospolitej”, poziom inwestycji w 2011 r. ma być porównywalny z nakładami w 2010 r. Oznacza to zaciąganie kolejnych długów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.