PARTNER PORTALU
  • BGK

Niewyobrażalny zamach na autonomię uczelni

  • PAP    29 września 2010 - 09:58
Niewyobrażalny zamach na autonomię uczelni

Władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu sprzeciwiają się pomysłowi likwidacji zamiejscowych ośrodków dydaktycznych. Propozycje takie pojawiły się w rządowym projekcie zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym.
Jak argumentuje uczelnia, propozycje te mogą dla UAM oznaczać likwidację ośrodków m.in. w Pile, Ostrowie Wielkopolskim, Kościanie i Gnieźnie. Resort nauki przekonuje, że proponowane zmiany mają na celu podniesienie jakości kształcenia i trwalsze, a nie chwilowe, zaangażowanie takich jednostek uczelni w lokalny krajobraz edukacyjny.

W siedmiu ośrodkach zamiejscowych poznańskiej uczelni studiuje kilka tysięcy osób. Sprawa ich ewentualnej likwidacji może być dla UAM poważnym problemem.

– Nasz uniwersytet jeszcze w latach 90. przyjął otwartą politykę „niesienia kaganka” na w niemal całej zachodniej Polsce. Projektodawcy ustawy od początku zakładali rozwiązania, które uważaliśmy za niebezpieczne – uważa prorektor UAM ds. kształcenia prof. Krzysztof Krasowski.

Zgodnie z projektem ustawy w rok od jej wejścia w życie, co jest planowane w przyszłym roku, uczelnia musi przekształcić jednostki zamiejscowe w wydziały lub filie zamiejscowe albo jest zmuszona z czasem zlikwidować te ośrodki.

– Byłby to niewyobrażalny zamach na naszą autonomię. W ośrodki zamiejscowe zainwestowaliśmy setki milionów złotych – oburza się prorektor.

Przypomina, że wkrótce do użytku oddany zostanie budynek naukowo-dydaktyczny Kolegium UAM w Pile. Wartość tej inwestycji szacowana jest na ponad 45 mln. zł. Uczelnia dostała też niedawno kolejne pieniądze przewidziane m.in. na rozwój pilskiej placówki.

Władze UAM zapowiadają, że będą jeszcze przekonywać do swoich racji resort nauki. Weźmie on pod uwagę głosy środowiska akademickiego.

Projekt ustawy przewidywał też likwidację tzw. jednostek wspólnych co, zdaniem władz UAM, mogło zaważyć na przyszłości Collegium Polonicum w Słubicach – jednostki wspólnej poznańskiego uniwersytetu i uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie.

Rzecznik resortu nauki poinformował, że w obecnym projekcie ustawy nastąpiło w toku konsultacji społecznych wyłączenie Collegium Polonicum i ta jednostka będzie mogła działać na niezmienionych zasadach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-09-29 14:04:51

    Uczelnie moga byc autonomiczne jak beda sie same utrzymywac.