NIK negatywnie o akcjach ratowniczych

Wiele wieżowców w Polsce nie ma zapewnionych dojazdów dla straży pożarnej, a na drogach ewakuacyjnych występują utrudnienia. To stwarza zagrożenie dla życia ludzi – wynika z raportu NIK.
NIK negatywnie o akcjach ratowniczych

„Chociaż Straż Pożarna jest przygotowana do prowadzenia akcji ratowniczych na dużych wysokościach, zmaga się z problemem niewystarczającej ilości specjalistycznego sprzętu, oraz brakiem odpowiednich szkoleń i procedur” – poinformował rzecznik Najwyższej Izby Kontroli Paweł Biedziak.

W Polsce jest prawie 11 tys. wysokich budynków, w tym 557 biurowców, 204 hotele i ponad 10 tys. budynków mieszkalnych. W 2010 r. Państwowa Straż Pożarna sprawdziła pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego ponad 2 tys. z nich.

W wyniku kontroli NIK ujawniono 6 tys. nieprawidłowości, w tym wiele poważnych. W 568 obiektach utrudnienia na drogach ewakuacyjnych mogły zagrażać życiu ludzi, 329 budynków miało nieprzejezdne drogi pożarowe, a w ponad 1 tys. budynków instalacje wodociągowe i przeciwpożarowe nie spełniały norm.

NIK sprawdziła, czy sama straż pożarna jest przygotowana i wyposażona do ratowania ludzi w przypadku pożaru albo innych zagrożeń – chemicznych, biologicznych, ekologicznych na wysokości.

W opinii kontrolerów, strażacy dobrze prowadzą akcje ratownicze, mimo pewnych utrudnień. Jednym z nich jest niekompletne wyposażenie w sprzęt specjalistyczny – wskazano w raporcie.

Problemem jest też brak śmigłowców, a konieczność wypożyczania maszyn od policji lub Straży Granicznej nie daje gwarancji podjęcia akcji w trybie pilnym. W centrach dużych miast brakuje z kolei lądowisk dla helikopterów ratowniczych. Kontrola NIK objęła okres od 2008 roku do pierwszego półrocza roku 2010.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

co to ma być,jakaś wyćwika dla strażników? Cedzą informacje a zarządcy odpowiedzialni za stan budynków są w rozterce: co tu zrobić?Tak nie można,bo cierpią ludzie!

kociołek, 2011-05-16 10:31:58 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU