PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK: Nieprawidłowości w gminie Orneta. Władze narażają budżet na straty

  • AT    2 lipca 2015 - 11:45
NIK: Nieprawidłowości w gminie Orneta. Władze narażają budżet na straty

NIK negatywnie ocenia efekty transakcji zamiany budynków w Ornecie (Orneta, fot.wikipedia.org/Muggmag~commonswiki)

- Władze gminy Orneta nie dbają odpowiednio o majątek i finanse gminy. Oddają nieruchomości gminne lub zamieniają je na inne bez przeprowadzenia analizy pod kątem interesów gminy - wynika z kontroli NIK.
Według Najwyższej Izby Kontroli (NIK) narażają w ten sposób budżet gminny na straty, wykazując się wyrozumiałością dla firmy, która spóźnia się z wykonaniem inwestycji

Gmina straciła blisko 250 tys. zł

- W rezultacie w związku z opóźnieniem inwestycji w Dąbrówce gmina de facto straciła blisko 250 tys. zł, nie naliczając kary umownej, a w Lidzbarku Warmińskim od czterech lat niszczeje budynek gminny, gdyż samorządowcy nie mają pomysłu na jego zagospodarowanie. Natomiast tzw. strefa przedsiębiorczości w Ornecie, zamiast przynosić gminie dochód, jest dla niej obciążeniem - informuje Izba.

Jak wynika z kontroli władze naraziły budżet gminny na stratę blisko 250 tys. zł, nie naliczając kary umownej wykonawcy przebudowy kotłowni na świetlicę wiejską w Dąbrówce, za półtoramiesięczne opóźnienie w zakończeniu inwestycji.

Urzędnicy wprowadzeni w błąd przez inspektorat nadzoru

- Jednym z powodów był nieprawidłowy nadzór urzędników gminnych nad tym zadaniem. Pozwolili wprowadzić się w błąd inspektorowi nadzoru budowlanego oraz pracownikom wykonawcy, którzy poświadczyli nieprawdę w dokumentacji, wpisując datę zakończenia robót budowlanych niezgodnie ze stanem faktycznym - podaje Izba.

NIK negatywnie ocenia efekty transakcji zamiany budynków w Ornecie. Jak wyjaśnia urzędnicy gminni, przejmując budynek od Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, nie przeprowadzili rzetelnej analizy pod kątem możliwych sposobów jego zagospodarowania. Nie oszacowali również ryzyka związanego z przejęciem obiektu. W rezultacie budynek od ponad czterech lat jest niezagospodarowany i ulega coraz większej degradacji.

- Władze nie zadbały także o interesy gminy, prowadząc postępowanie wywłaszczeniowe związane z budową drogi. Jako rekompensatę przekazały osobie fizycznej nieruchomość gruntową w Ornecie. Nie zlecono jednak oszacowania jej wartości przez rzeczoznawcę majątkowego, do czego zobowiązują przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oznacza to, że w momencie przekazania tej nieruchomości w Urzędzie nie wiedziano nawet, czy wysokość rekompensaty (tj. wartość przekazanego gruntu) była w pełni należna - wynika z kontroli.

Gmina nielegalnie korzysta z nieruchomości

Według NIK gmina dopuściła również do nielegalnego korzystania - bez żadnych umów i opłat - z części nieruchomości znajdujących się w tzw. strefie przedsiębiorczości w Ornecie. Dodatkowym problemem były kłopoty ze zbyciem nieruchomości, m.in. dlatego że na niektórych działkach zalegały odpady budowlane pozostawione tam przez jednego z bezumownych użytkowników.

NIK po kontroli sformułowała wnioski pokontrolne. Dotyczyły one głównie wzmocnienia nadzoru nad majątkiem gminnym. NIK także zaleciła władzom gminy, aby przed decyzjami związanymi z obrotem nieruchomościami analizowały ich konsekwencje pod kątem (przede wszystkim) interesów gminy.

Zobacz wystąpienie pokontrolne w dziale multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.