PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK o gminie Lwówek: Niegospodarne władze i nierzetelni urzędnicy naruszali prawo

  • TK    9 marca 2018 - 14:52
NIK o gminie Lwówek: Niegospodarne władze i nierzetelni urzędnicy naruszali prawo
W Lwówku władze wykazały się niekompetencją - wynika z raportu NIK (fot. lwowek.com.pl)

Wrocławska delegatura Najwyższej Izby Kontroli opublikowała druzgocący raport dotyczący miasta i gminy Lwówek. NIK poddaje w wątpliwość gospodarność oraz wskazuje na nielegalność niektórych działań władz. Raport z kontroli został przekazany do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Najpoważniejszym zarzutem kontrolerów wobec władz gminy Lwówek było niezgodne z prawem powołanie członka rady nadzorczej miejscowego Zakładu Komunalnego. Został powołany na to stanowisko mimo tego, że zasiadał również w radach nadzorczych innych gminnych spółek. Przepisy dopuszczają możliwość zasiadania (za wynagrodzeniem) tylko w jednej radzie nadzorczej spółki gminnej. Członkowi rady nielegalnie wypłacono wynagrodzenie na ponad 51 tys. zł. 

Czytaj także: NIK: Lubuskie gminy mają problem z nadzorem nad gospodarką ściekową

Kolejny zarzut dotyczył Zakładu Gospodarki Komunalnej, która prowadzi stację kontroli pojazdów. Jak wskazał NIK, nie jest to działalność w sferze użyteczności publicznej, przez co urząd gminy jest pośrednio zaangażowany w komercyjną działalność gospodarczą. Nie są to świadczenia obejmujące bieżące i nieprzerwane zaspokajania zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych. NIK zalecił podjęcie działań, zmierzających do zaprzestania prowadzenia działalności.

Opieszałość i niekompetencja prowadziła do naruszeń prawa - to opinia Izby dotycząca udzielania zamówień publicznych w Lwówku. Jak wskazali kontrolerzy, urzędnicy mylili terminologię, szczególnie przy zlecaniu zamówień z tzw. wolnej ręki. W kilku przypadkach dokonano tego w sposób prawnie niedopuszczalny, nie biorąc pod uwagę zmian w przepisach prawa. Ponadto - jak wskazuje NIK - gmina dwukrotnie zleciła prace budowlane (o łącznej wartości prawie 130 tys. zł) bez zawarcia pisemnej ugody.

Czytaj także: NIK: Opóźnieniom w budowie kanalizacji winne są gminy

NIK zalecił burmistrzowi gminy Lwówek wzmocnienie kontroli zarządczej w urzędzie oraz zorganizowanie szkoleń dla pracowników zajmujących się zamówieniami publicznymi. Poinformował także, że raport został przesłany do poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.