PARTNER PORTALU
  • BGK

Niższe podatki, mniejsze dochody

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    11 października 2011 - 06:52
Niższe podatki, mniejsze dochody

Gminy i miasta pozbawiają się pewnych dochodów. Może im brakować pieniędzy na finansowanie inwestycji. Aby tego uniknąć, wystarczyłoby nie rezygnować z wpływów.
Deficyt całego sektora samorządowego w przyszłym roku ma nie przekroczyć 10 mld zł. Samorządy walczą z Ministerstwem Finansów o to, aby zaciągać nowe długi, bo twierdzą, że nie mają wystarczających pieniędzy na inwestycje – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Tymczasem w wyniku ich działań (uchwał rad gmin i miast oraz decyzji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) tylko przez dwa kwartały tego roku do ich kas nie wpłynęło prawie 2 mld zł z podatków lokalnych.

Najwięcej z powodu obniżenia stawek podatku od nieruchomości – 1,1 mld zł. Z powodu udzielonych zwolnień w tym podatku kolejne 350 mln zł nie dotarły do samorządów.

Z jednej więc strony gminy narzekają na brak dochodów, z drugiej zaś same tracą pieniądze. Skoro dla przedsiębiorców preferencje podatkowe nie mają większego znaczenia, gminy powinny stosować stawki maksymalne i inwestować np. w infrastrukturę – radzi „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.