PARTNER PORTALU
 • BGK

Noszenie odblasków po zmroku to już obowiązek

 • newseria.pl    1 września 2014 - 08:16
Noszenie odblasków po zmroku to już obowiązek

Noszenie odblasków przez pieszych ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Obowiązuje już znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym, która nakłada na wszystkich pieszych, którzy po zmroku poruszają się w terenie niezabudowanym, obowiązek używania elementów odblaskowych. W ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło ponad 1 tys. osób. To 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych w Polsce.
- Do tej pory używanie odblasków dla pieszych poruszających się poboczem drogi było obowiązkowe wyłącznie dla dzieci do 15 lat. Teraz ten obowiązek obejmie wszystkich pieszych poruszających się poboczem drogi w terenie niezabudowanym. Gdy robi się ciemno, każdy z nich powinien być wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, tak by być dobrze widocznym dla kierowcy - tłumaczy Bartłomiej Morzycki, prezes zarządu Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Czytaj też:Rusza kampania "Załóż odblask" 

Jak podkreśla ekspert, zmiana jest istotna. To, co dotychczas było elementem akcji „Bądź bezpieczny na drodze", staje się wymogiem prawnym. Oznacza to, że od wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ruchu drogowym policja będzie mogła ukarać pieszych, którzy nie będą przestrzegali przepisów, mandatem w wysokości od 20- 500 zł.

Ustawa nie reguluje jakiej wielkości ma być noszony element odblaskowy. Teoretycznie więc, każdy, nawet najmniejszy odblask, będzie spełniał wymóg.

- Ważne, żeby budować świadomość wśród wszystkich pieszych i apelować, aby nie traktować tego przepisu jako kolejnego wymogu, który wystarczy tylko jakkolwiek spełnić - podkreśla Morzycki. - Nie chodzi o to, żeby przechytrzyć policjanta, tylko żeby być widocznym na drodze.

Dlatego też ważne, aby odblask był widoczny dla kierowcy z większej odległości. Pieszego, który porusza się po zmroku bez odblasku, prowadzący pojazd może dostrzec z odległości ok. 20 metrów. Widoczne odblaski zwiększają ten dystans do ponad 150 metrów.

Polska jest krajem, gdzie na drogach ginie najwięcej pieszych. Blisko 20 proc. wszystkich zabitych w Europie to Polacy. Duży wpływ ma na to położenie geograficzne (wcześnie zapada zmrok), a także specyfika polskich dróg. Po znacznej części z nich poruszają się zarówno pojazdy, jak i piesi. W krajach europejskich przy większości dróg znajdują się szerokie chodniki, w związku z tym piesi są bezpieczniejsi. W 2013 roku w Polsce miało miejsce blisko 36 tys. wypadków, z czego ponad 9 tys. z udziałem pieszych. Zginęło ponad 1 tys. pieszych (ok. 33 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych). Ponad 70 proc. wypadków z udziałem pieszych na drogach w terenie niezabudowanym miało miejsce po zmroku.

- Bardzo ważne jest również apelowanie do kierowców i wzmocnienie egzekucji prawa w zakresie prędkości. Nie ma przecież wątpliwości, że kierowca, który jedzie z przepisową prędkością i zobaczy pieszego, może wykonać bezpieczny manewr i zahamować - tłumaczy prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Ważna jest także modernizacja dróg, budowa chodników i odpowiednie oświetlenie przejść dla pieszych. Jak jednak zaznacza Morzycki, to nie tylko kwestia infrastruktury i prawa, lecz także zmiany świadomości.

- Jest wiele do zrobienia, a ustawa, która wprowadza obowiązek noszenia odblasków w terenie niezabudowanym po zmroku przez wszystkich pieszych, jest krokiem w dobrym kierunku - podsumowuje Bartłomiej Morzycki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • pacik, 2014-12-03 14:38:20

  hmmm... wiele razy miałem coś takiego nocą na nieoświetlonych trasach, że zauważyłem kogoś nieoświetlonego w ostatniej chwili. Uważam to za bardzo dobrych ruch. Koszty? Śmieszni są niektórzy. Trudno zorganizować odblask? Wczoraj dostałem go za darmo w taksówce ecocar w wawie, tylko za to, że jechałe...m ich autem...  rozwiń
 • Kumbaja, 2014-10-27 22:21:43

  Psom, sarnom, dzikom, obłamanym gałęziom itd. może też załóżmy odblaski... Jak się jedzie to trzeba uważać tak czy siak i każdy dobry kierowca o tym wie! Pieszy idzie poboczem cały czas albo schodzi na bok jak widzi że samochód jedzie, a widzi i jak ma dobry słuch to jeszcze słyszy go z bardzo dale...ka... Na środku ulicy to znajdziesz głównie pijaków a tacy ludzie i tak nie będą nosić żadnych odblasków. Ciuchy zazwyczaj nie mają odblasków i pakowanie komuś mandatu bo zapomniał głupi odblask albo się zasiedział aż zrobiło się ciemno wydaje się idiotyczne - zwłaszcza jeśli jeszcze szedł z latarką. Kolejny problem to określenie kiedy to już jest ciemno tak że trzeba mieć odblask i jaki odblask jest wystarczający. Inicjatywa odblasków jest dobra, ale sprowadzanie tego do mandatów jest idiotyczne  rozwiń
 • Smere, 2014-09-06 07:31:52

  Trzydzieści pięć lat czekałem, na jakże niewielki ruch w tym kierunku. Przez ten czas, był ruch w interesie dla firm pogrzebowych. Trzydzieści pięć lat temu widziałem taką akcję w Finlandii. Przywiozłem informację, odblaski, a przekonywani o takiej potrzebie ludzie, mieli TO ,,głęboko w nosie"!...!!  rozwiń