PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa ustawa o zbiórkach publicznych

  • PAP    18 kwietnia 2014 - 12:46
Nowa ustawa o zbiórkach publicznych

17 kwietnia 2014 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowa ustawa o zbiórkach publicznych. Po trzech miesiącach zastąpi ona przepisy, które pochodziły z 1933 r.
Od 18 lipca 2014 r. zbiórki elektroniczne - np. przez przelewy - można będzie prowadzić bez dodatkowych formalności. W tym wypadku przejrzystość i możliwość kontroli zapewniona jest dzięki technologii (przepływ pieniędzy jest rejestrowany). Dzięki ograniczeniu formalności ułatwiony będzie rozwój crowdfundingu w Polsce.

Prowadzone w przestrzeni publicznej zbiórki publiczne w gotówce i zbiórki darów organizatorzy będą po prostu zgłaszać na ogólnopolskim portalu ZBIÓRKI.GOV.PL. Tam też będą publikowane sprawozdania ze zbiórki. Wszystko po to, by - nie tylko urzędnik - ale każdy obywatel miał łatwy dostęp do informacji o tym, kto i na co zbiera oraz jak rozdysponował środki.

Do 18 lipca 2014 r. obowiązują przepisy ustawy o zbiórkach publicznych z 1933 r.: każdy, kto chce prowadzić zbiórkę publiczną, nadal musi ubiegać się o pozwolenie władzy (właściwej dla terenu zbiórki), a potem przed tą samą władzą się rozliczyć. Taka rola władzy w organizowaniu dobroczynności obywateli była już od wielu lat kwestionowana.

Przygotowana w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji we współpracy z organizacjami pozarządowymi ustawa zakłada, że to obywatele powinni decydować o tym, komu - jakiej organizacji i na jaki cel - przekazać swoje pieniądze. To dla nich powinna być przygotowywana informacja o zbiórkach i ich wynikach. Także po to, by możliwa była skuteczniejsza kontrola zbiórek.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: