Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych już w pierwszym półroczu 2018 roku

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Ministerstwo Rozwoju oraz Urząd Zamówień Publicznych w pierwszym półroczu 2018 roku powinna wejść w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych.
Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych już w pierwszym półroczu 2018 roku
Planowane zmiany przepisów mają stanowić istotny element programu Polskie Inwestycje Publiczne. (fot. pexels)

Przygotowywane zmiany nie będą stanowić jednak nowelizacji obecnie obowiązujących przepisów lecz stanowić będą opracowane od podstaw, nowe rozwiązania systemowe i legislacyjne w zakresie wydatków ponoszonych na udzielane zamówienia publiczne.

Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych ma w znacznie wyraźniejszy sposób niż w obecnie obowiązującym stanie prawnym wpływać na rozwój polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców.

Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Zamówień Publicznych założenia, które przyświecają pracom nad ustawą, to m.in.: wprowadzenie mechanizmów pozwalających lepiej przygotować postępowanie, zweryfikować potencjał wykonawcy i sprawdzić, czy zamówienie realizowane jest zgodnie z umową; wprowadzenie zmian, które zachęcą do korzystania z innowacyjnych rozwiązań; zwiększenie udziału małych i średnich firm w zamówieniach; uporządkowanie przepisów dotyczących kontroli; ujednolicenie przepisów, zapewniające jednolite stosowanie prawa przez zamawiających i sądy; uproszczenie procedur obowiązujących zarówno zamawiających jak i wykonawców ubiegających się o zamówienia publiczne.

Czytaj też: Zamówienia publiczne: Zasady potwierdzania JEDZ

Oczywiście nowe regulacje będą zgodne z obowiązującą Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych oraz Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych.

Nowe przepisy Prawa zamówień publicznych mają w znacznie większym stopniu niż dotychczas wpływać na zwiększenie szans małych i średnich przedsiębiorstw w ubieganiu się o uzyskanie zamówienia publicznego.

Czytaj też: Jak uniknąć nieważności oferty przetargowej?

Planowane zmiany przepisów mają stanowić istotny element programu Polskie Inwestycje Publiczne. Program ma sprawić, że państwo będzie inwestować rozsądnie, w innowacyjne rozwiązania.

Założenia nowej ustawy Prawo zamówień publicznych przewidują również zwiększenie roli partnerstwa publiczno-prywatnego i elektronizacji procedur udzielania zamówień publicznych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU