PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe Miasto Lubawskie. Przetarg na budowę obwodnicy

  • PAP/JL    29 sierpnia 2016 - 08:32
Nowe Miasto Lubawskie. Przetarg na budowę obwodnicy
Nowe Miasto Lubawskie będzie mieć obwodnicę. Fot. Mat. prasowe

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zgodziło się na rozpoczęcie drugiego etapu przetargu na budowę obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego. Obwodnica ma być gotowa w 2020 roku.
Obwodnica będzie częścią drogi krajowej nr 15, która biegnie z Dolnego Śląska przez woj. wielkopolskie i kujawsko-pomorskie na Mazury.

Jest to jedna z kilku inwestycji drogowych w kraju, w przypadku których ministerstwo uznało, że został już wykonany proces optymalizacji kosztów, więc GDDKiA może rozpocząć drugi etap przetargu. Na program budowy dróg krajowych na lata 2014-23 przeznaczono 107 mld zł, a zalecane przez resort ograniczenie kosztów ma służyć temu, by powstało jak najwięcej dróg.

Pierwszy etap postępowania przetargowego na budowę nowomiejskiej obwodnicy w systemie projektuj i buduj odbył się jesienią ub. roku. Wybrano wówczas 17 wykonawców, którzy zostaną dopuszczeni do drugiego etapu, czyli otrzymają zaproszenia do składania ofert cenowych.

Zdaniem dyr. GDDKiA w Olsztynie Mirosława Nicewicza, we wrześniu wykonawcy otrzymają tzw. program funkcjonalno-użytkowy, czyli dokument na podstawie którego będą mogli dokładnie wycenić swoją ofertę. Jest szansa, że na początku 2017 r. nastąpi wybór wykonawcy, a budowa zakończy się w 2020 r.

Obwodnica będzie miała 18 km i ominie Nowe Miasto Lubawskie od wschodu. Będzie to droga o przekroju 2+1. W ramach inwestycji mają powstać też m.in. cztery skrzyżowania i dojazdy z dróg lokalnych.

Według dyr. olsztyńskiej GDDKiA inwestycja może kosztować ok. 400 mln zł. Tak wysokie koszty są związane z górzystym ukształtowaniem okolicy, gdzie wiele miejsc wymaga trudnych zabiegów przy wzmocnieniu podłoża. W jego ocenie koszty mogą być jednak niższe, bo wykonawcy mogą zaproponować własne rozwiązania inżynierskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.