PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe nazwy ulic w Poznaniu

  • JS    23 stycznia 2018 - 22:13
Nowe nazwy ulic w Poznaniu
LXI Sesja Rady Miasta Poznania odbyła się 23 stycznia (fot. poznan.pl)

Podczas LXI sesji Rady Miasta Poznania radni przyjęli Poznański Program Wspierania Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej oraz przegłosowali nowe nazwy ulic i skwerów. Nie zajęli się jednak projektem uchwały dotyczącej darmowych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży.
Zanim porządek obrad doszedł do punktu, w którym radni mieli decydować o zmianach w komunikacji miejskiej, sesja rady miasta została przerwana.

Bardzo dużo czasu radni poświęcili nowym patronom ulic, placów i skwerów. Decyzją rady miasta ulica na Śródce prowadząca do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego będzie nosiła imię ks. Bolesława Sułka. To kapłan, który był m.in. nauczycielem dzieci głuchoniemych i kuratorem polsko-katolickiego Towarzystwa Głuchoniemych w Poznaniu.

Zmiany będą też na Świerczewie. Rondo łączące ulice Hugona Kołłątaja i Przełęcz z inicjatywy Rady Osiedla będzie się nazywać rondem Świerczewo. Z kolei odcinek ulicy biegnący od ronda w kierunku ul. Góreckiej będzie upamiętniać lotników Dywizjonu 302 Myśliwskiego "Poznańskiego", który został sformowany na terenie Wielkiej Brytanii w lipcu 1940 r. Ulica w pobliżu CH Posnania odchodząca od ul. Milczańskiej będzie nosić imię Grzegorza Ciechowskiego.

Nowe nazwy zyskało wiele terenów zieleni. Skwer u zbiegu ulic Jeżyckiej i Poznańskiej będzie nosił imię Józefa Gratanowicza, który był założycielem i organizatorem Szpitala Miejskiego przy ul. Mickiewicza. Z kolei skwer na osiedlu Powstańców Warszawy został nazwany imieniem Stanisława Jarzembowskiego, lotnika, który służył w 307 Dywizjonie Myśliwskim Nocnym "Lwowskich Puchaczy". Imię Stanisława Bręczewskiego, policjanta, który we wrześniu 1939 r. został wywieziony do obozu jenieckiego w głąb Rosji, dostał skwer na Winiarach, a skwer obok Teatru Wielkiego upamiętni Antoninę Kawecką, śpiewaczkę Opery Poznańskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.