PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe oznakowanie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych do 30 czerwca

  • 24gliwice.pl    6 czerwca 2017 - 10:41
Nowe oznakowanie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych do 30 czerwca
Znak P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” umieszcza się na nawierzchni barwy niebieskiej (fot.24gliwice.pl)

Do końca czerwca samorządy mają czas na zaktualizowanie oznakowania miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Przymus aktualizacji znaku poziomego wyniknął z wprowadzenia rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Zgodnie z zapisami dokumentu Znak P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” umieszcza się na nawierzchni barwy niebieskiej.

W Gliwicach sprawa została częściowo załatwiona

Sieć marketów Lidl była jednym z pierwszych właścicieli parkingów, którzy na swoim prywatnym terenie zmienili barwę kopert na niebieską. Miasto Gliwice długo nie podejmowało tematu zastosowania w praktyce nowych przepisów, jednak ostatecznie w maju parkingi dla niepełnosprawnych w centrum zaczęto przemalowywać.

Tymczasem pod dworcem PKP niedawno pojawiły się znaki poziome wykonane zgodnie ze starym wzorem oznakowania. Jest to o tyle zaskakujące, że równolegle w całym mieście koperty przemalowywane są właśnie na niebiesko. Jak się okazuje, oznakowania wykonała po interwencji mieszkańca spółka Polskie Koleje Państwowe.

- Reagując na zgłoszenie mieszkańca wydział zarządzający placem zwrócił się do PKP z prośbą o odtworzenie oznakowania poziomego miejsc dla niepełnosprawnych – informuje Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – PKP zrealizowało oznakowanie, mieszkaniec podziękował za sprawne działanie. Rozwiązanie – w perspektywie przebudowy całego placu przed dworcem – należy traktować jako tymczasowe. Niemniej jednak tło pod znakiem P-24 zostanie zmienione na zgodne z rozporządzeniem ministra infrastruktury – dodaje rzecznik.

– Koperty dla osób niepełnosprawnych znajdują się na terenie należącym do Miasta. PKP S.A. odnowiła je na zlecenie samorządu. Nie otrzymaliśmy żadnych uwag ze strony Miasta w kwestii koloru kopert – informuje Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego PKP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • prywaciarz, 2017-07-31 19:14:01

    koszt przemalowania niewielki , wygląd miejsca postojowego poprawia się , wizerunek właściciela miejsca postojowego idzie w górę . Ja maluję !