Nowe pomysły na janosikowe

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 28-12-2011
  • drukuj
Konieczność dokonywania nieproporcjonalnie wysokich wpłat w porównaniu z realizowanym programem inwestycyjnym oburza wiele miast.
Nowe pomysły na janosikowe
Dla samorządów najważniejszą sprawą pozostaje zmiana naliczania tzw. janosikowego. Konieczność dokonywania nieproporcjonalnie wysokich wpłat w porównaniu z realizowanym programem inwestycyjnym oburza wiele miast – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Janosikowe dobija biedne gminy

Nad propozycjami zmian pracują starostowie. Udowadniają, że janosikowe u nich wcale nie trafia do biedniejszych powiatów, lecz do względnie zamożnych miast na prawach powiatu, ponieważ system naliczania subwencji równoważącej w ich wypadku wiąże się z innymi kryteriami niż w gminach.

Czytaj też: Gminy z janosikowym pójdą do sądu

W obowiązującej ustawie o dochodach samorządów w sprytny sposób ukryto zlikwidowaną w 2004 r. subwencję drogową i wpisano ją w algorytm subwencji równoważącej dla tych jednostek. To dlatego względnie bogate miasta na prawach powiatu, z wyjątkiem kilku metropolii, są płatnikami brutto.

Tylko 7 proc. janosikowego trafia do najbiedniejszych powiatów. Co więcej, część tych najbogatszych dołącza po wpłacie do najuboższych – pisze „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

jest jest jest nareszcie jakiś pomysł na janosikowe!

Alutka, 2011-12-28 23:43:04 odpowiedz

Dobrze,jak pomysły są akceptowane!

Ideal, 2011-12-28 23:40:40 odpowiedz

pomysl zawsze trzeba mieć, a czy dobry czy zły zweryfikuje samo życie.

JEDYNAK, 2011-12-28 23:37:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU