PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe pomysły na janosikowe

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 grudnia 2011 - 07:25
Nowe pomysły na janosikowe

Konieczność dokonywania nieproporcjonalnie wysokich wpłat w porównaniu z realizowanym programem inwestycyjnym oburza wiele miast.
Dla samorządów najważniejszą sprawą pozostaje zmiana naliczania tzw. janosikowego. Konieczność dokonywania nieproporcjonalnie wysokich wpłat w porównaniu z realizowanym programem inwestycyjnym oburza wiele miast – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Janosikowe dobija biedne gminy

Nad propozycjami zmian pracują starostowie. Udowadniają, że janosikowe u nich wcale nie trafia do biedniejszych powiatów, lecz do względnie zamożnych miast na prawach powiatu, ponieważ system naliczania subwencji równoważącej w ich wypadku wiąże się z innymi kryteriami niż w gminach.

Czytaj też: Gminy z janosikowym pójdą do sądu

W obowiązującej ustawie o dochodach samorządów w sprytny sposób ukryto zlikwidowaną w 2004 r. subwencję drogową i wpisano ją w algorytm subwencji równoważącej dla tych jednostek. To dlatego względnie bogate miasta na prawach powiatu, z wyjątkiem kilku metropolii, są płatnikami brutto.

Tylko 7 proc. janosikowego trafia do najbiedniejszych powiatów. Co więcej, część tych najbogatszych dołącza po wpłacie do najuboższych – pisze „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Alutka, 2011-12-28 23:43:04

  jest jest jest nareszcie jakiś pomysł na janosikowe!
 • Ideal, 2011-12-28 23:40:40

  Dobrze,jak pomysły są akceptowane!
 • JEDYNAK, 2011-12-28 23:37:52

  pomysl zawsze trzeba mieć, a czy dobry czy zły zweryfikuje samo życie.