PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe pomysły na ograniczanie zadłużania JST

  • pt    22 marca 2017 - 09:43
Nowe pomysły na ograniczanie zadłużania JST
Resort finansów chce wprowadzić ustawowe mechanizmy, dzięki którym samorządy nie będą mogły nadmiernie się zadłużać (fot. mf.gov.pl)

Resort finansów szykuje zmiany dotyczące możliwości zaciągania przez gminy kredytów i pożyczek. Pod pełną kontrolą ma znaleźć się m.in. korzystanie z niestandardowych instrumentów finansowych.
• Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który ma wprowadzić nowe zasady zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego.

• Zmiany będą miały ogromny wpływ między innymi na to, jak lokalne władze wykorzystają środki unijne.

• Nowe rozwiązania mogą ograniczyć swobodę finansową samorządów.

Głównym celem jest liberalizacja przepisów tam, gdzie jest to możliwe i pożądane, przy jednoczesnym uszczelnieniu systemu i przykręceniu śruby gminom - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W myśl propozycji samorządy mogłyby restrukturyzować i wcześniej spłacać istniejące zadłużenie poprzez zaciąganie nowych długów, ale o niższych kosztach obsługi, albo z wykorzystaniem własnych środków finansowych (pochodzących np. z nadwyżki budżetowej z lat poprzednich).

Korzystne dla JST może być także doprecyzowanie, że po zakończeniu roku budżetowego do wyliczenia relacji z art. 243 ustawy o finansach publicznych (stosunek wydatków bieżących do dochodów bieżących) brane będą wielkości wykonane, a nie planowane (często wyraźnie się one różnią). Dzięki temu wyliczenia będące podstawą do zaciągania kolejnych zobowiązań zostaną urealnione.

Projektowane rozwiązania mają jednak także uszczelnić system, co może ograniczyć niezależność finansową samorządów. Resort chce wziąć pod kontrolę niestandardowe instrumenty finansowe, które dzisiaj nie są objęte wskaźnikiem zadłużenia, więc korzystając z nich, samorządy mogą omijać sztywne zapisy ustawowe – pisze DGP.

Nie jest natomiast jasne, czy nowe regulacje MF wpłyną na współpracę samorządów z parabankami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Edwin Górnicki, 2017-03-23 06:31:04

    Do audytor: Dlaczego?
  • audytor, 2017-03-22 09:52:45

    Przede wszystkim przy wprowadzeniu 500+ została całkowicie zaburzona koncepcja wskaźnika art. 243.