PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe prawo o stowarzyszeniach

  • PAP/JL    20 maja 2016 - 07:39
Nowe prawo o stowarzyszeniach
Ułatwienia przy rejestracji stowarzyszeń wprowadza obowiązująca od 20 maja nowelizacja ustawy. Fot. Pixabay.com

Starosta nie będzie już uczestniczył w powstawaniu i rejestrowaniu stowarzyszeń.
Obowiązująca od 20 maja nowelizacja wprowadza ułatwienia przy rejestracji stowarzyszeń, które będą zwolnione z opłat za rejestrację oraz za zmianę wpisu w KRS. Zmienione przepisy umożliwiają wybór władz stowarzyszenia przed jego rejestracją.

Po zmianach starosta nie będzie uczestniczył w powstawaniu i rejestrowaniu stowarzyszeń. Do tej pory jego udział polegał na badaniu statutów. Sądy rejestrowe wysyłały statuty nowo powstających organizacji do powiatów. Teraz tylko sąd będzie oceniał poprawność statutu rejestrującego się stowarzyszenia. Starosta, jako organ nadzoru, żądając od stowarzyszenia wyjaśnień, będzie musiał uzasadnić to żądanie.

Nowelizacja nadaje stowarzyszeniom zwykłym tzw. ułomną osobowość prawną, co oznacza, że teraz będą mogły choćby kupić towary i usługi potrzebne do ich działań. Przepisy nowelizacji dotyczące możliwości przekształcenia w stowarzyszenie tzw. rejestrowe wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

Nowe stowarzyszenia zwykłe będą mogły uzyskiwać środki publiczne. Będą miały prawo do korzystania z dotacji, czyli np. do udziału w konkursach ogłaszanych przez samorząd gminy. Finansowanie działalności będzie też możliwe ze środków z darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej.

Według noweli stowarzyszenia, które chcą działać na terenach lub obiektach podlegających ministrom obrony lub spraw wewnętrznych, będą musiały od nich uzyskać zezwolenie. Ministrowie będą mogli uzgodnić zakres działalności stowarzyszeń zajmujących się obronnością, bezpieczeństwem państwa lub ochroną pożytku publicznego.

Stowarzyszenia będą miały dwa lata na dostosowanie się do nowych przepisów i niezbędne zmiany statutów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.