PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe prawo o zgromadzeniach: 16 zakazów zgromadzeń w Warszawie

  • MN    3 kwietnia 2017 - 10:46
Nowe prawo o zgromadzeniach: 16 zakazów zgromadzeń w Warszawie
Nowelizację Prawa o zgromadzeniach autorstwa posłów PiS uchwalono pod koniec 2016 roku. (fot. publicdomainpictures.net)

W Warszawie zakazano 16 zgromadzeń, które miałyby kolidować z obchodami katastrofy smoleńskiej.
• Stołeczny ratusz wydał 16 zakazów zgromadzeń zgłoszonych na 10 kwietnia, ponieważ w tym czasie będą się odbywać obchody z okazji 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

• To więcej zakazów zgromadzeń niż Urząd m.st. Warszawy wydał w ciągu ostatnich dziewięciu lat.

• Decyzja o zakazach zbiegła się w czasie z wejściem w życie znowelizowanej ustawy Prawo o zgromadzeniach, która obowiązuje od 2 kwietnia 2017 r.

10 marca 2017 r. do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło pismo wiceprezesa Rady Ministrów i ministra kultury, w którym poinformował prezydent Warszawy o organizacji państwowych obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zgodnie z przekazanymi informacjami zawartymi przy tym piśmie, uroczystości te rozpoczną się o godz. 20 w niedzielę, 9 kwietnia br., a zakończą o północy w poniedziałek 10 kwietnia br.

Pismem z 16 marca 2017 r. Biuro Ochrony Rządu poinformowało Urząd m.st. Warszawy, że w związku z organizacją planowanych państwowych obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej, działaniami ochronnymi objęte zostaną strefy bezpieczeństwa w rejonach: ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Karowej do placu Zamkowego), plac Zamkowy, ul. Świętojańska i ul. Kanonia. Działania ochronne mają polegać na wygrodzeniu wskazanych stref bezpieczeństwa, które rozpocznie się w sobotę, 8 kwietnia 2017 r.

16 zakazów zgromadzeń

W związku z brakiem dostępności do wyżej wspomnianego terenu urząd miasta w Warszawie wydał 16 zakazów zgromadzeń zgłoszonych na 10 kwietnia w tych samych miejscach. Urząd tłumaczy, że nie ma prawnej możliwości, aby wydać zgodę na zgromadzenie planowane na tym samym terenie, co uroczystości państwowe organizowane przez rząd. Dziesięć zgromadzeń zostało zgłoszonych przez środowiska związane z PiS, pozostałe m.in. przez Samoobronę. Wszyscy oni dostali zakaz.

W 2008 r. w Warszawie były dwa zakazy ze względu na uroczystości, w 2012 r. - jeden zakaz (strefa kibica Euro 2012), w 2014 r. - 5 zakazów (cztery dotyczyły wizyty prezydenta Baracka Obamy i obchodów 25-lecia Wolności, jedno na terenie obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego), w 2015 r. - jeden zakaz. W roku bieżącym urząd m.st. Warszawy wydał 16 decyzji zakazujących.

Nowe prawo o zgromadzeniach

Przypomnijmy, że od niedzieli, 2 kwietnia, obowiązuje nowe prawo o zgromadzeniach. W myśl znowelizowanej ustawy, konkurencyjne zgromadzenia nie mogą odbywać się w odległości bliższej niż 100 metrów.

Ponadto, wojewoda może teraz wydawać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu, przez okres trzech lat z rzędu. Z kolei organ gminy wydaje decyzję o zakazie zgromadzenia, jeśli odbywa się ono w tym samym miejscu i czasie, co zgromadzenia cykliczne. Od decyzji przysługuje odwołanie do sądu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.