PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe Prawo wodne: Budowa na terenach zalewowych? Trzeba mieć specjalną zgodę

  • bad    4 stycznia 2018 - 08:50
Nowe Prawo wodne: Budowa na terenach zalewowych? Trzeba mieć specjalną zgodę
Pozwolenia wymaga budowa na terenach zagrożonych powodziami. Fot. Adam Golabiewski / Shutterstock.com

Od 1 stycznia budowa domu na terenach zalewowych wymaga uzyskania zgody na specjalnych zasadach. Uzyskanie pozwolenia będzie możliwe w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie.
Zmiany wprowadziła podpisane przez prezydenta w lipcu nowe przepisy Prawa wodnego, które regulują m.in. warunki zabudowy na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Nowe regulacje przewidują różnego rodzaju zgód, w tym pozwolenia, zgłoszenia i oceny wodnoprawne oraz zwolnienie z różnych zakazów. Pozwolenia wymaga na przykład budowa na terenach zagrożonych powodziami. Chodzi zwłaszcza o inwestycje, które znacząco oddziałują na środowisko.

Czytaj też: Te polskie miasta skutecznie walczą ze smogiem

Szczególne zasady obowiązują inwestycje, w ramach których konieczne będzie trwałe odwanianie wykopów budowlanych czy prowadzenie robót w wodach, mogących zmienić poziom lub stan wód podziemnych. W takiej sytuacji należy złożyć odpowiednie zgłoszenie wodnoprawne do Wód Polskich. Zgoda potrzebna będzie także w przypadku odwadniania wybudowanego już obiektu. Ocena właściwego organu wymagana jest ponadto w razie potrzeby zbudowania pomostu o szerokości do 3 m i długości 25 m.

Pozwolenie nie jest wymagane w przypadku na przykład wycinania roślin z wód i brzegów w związku z utrzymaniem dróg wodnych, żeglugi śródlądowej, holowania i spławu drewna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.