PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe prawo wodne: częstochowscy radni apelują do rządu o zmiany w projekcie

  • PAP/MN    26 września 2016 - 17:48
Nowe prawo wodne: częstochowscy radni apelują do rządu o zmiany w projekcie
Nowelizacji Prawa wodnego sprzeciwili się w sierpniu marszałkowie województw (fot. pixabay)

• Częstochowscy radni zaapelowali do rządu i parlamentu o zmiany w projekcie nowej ustawy Prawo wodne. 
• Jak mówią, wprowadzenie w życie rozwiązań zawartych w projekcie będzie prowadzić do drastycznego wzrostu stawek i opłat za wodę.
• W swoim stanowisku radni powołują się na przygotowane przez poszczególne firmy wodociągowe szacunki wzrostu kosztów opłat za pobór wody.
"Apelujemy do autorów projektu i Ustawodawcy o zmianę stosownych zapisów w projekcie ustawy, a do parlamentarzystów o podjęcie działań mających na celu ewentualne zablokowanie szkodliwych przepisów lub zgłoszenie w procesie legislacyjnym wniosków, które wyeliminują tak drastyczne podwyżki skutkujące zarówno dla mieszkańców, przedsiębiorców, jak i instytucji publicznych" - czytamy w apelu Rady Miasta Częstochowy, opublikowanym w poniedziałek 26 września przez biuro prasowe częstochowskiego magistratu.

W swoim stanowisku radni powołują się na przygotowane przez poszczególne firmy wodociągowe szacunki wzrostu kosztów opłat za pobór wody, które jednoznacznie wskazują, że nowa ustawa spowoduje zwiększenie opłat za wodę "w wysokości trudnej do uzyskania społecznej akceptacji". Chodzi przede wszystkim o projektowaną zmianę wysokości opłat za pobór wód podziemnych. Radni skazują, iż opłata ta ma faktycznie charakter nowego podatku i spowoduje dla wielu dziedzin gospodarki i odbiorców indywidualnych znaczne obciążenia finansowe.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego, które wykonuje na terenie Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie usługi z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, wstępnie wyliczyło, że możliwy najwyższy wzrost cen wody spowodowany tylko jednym czynnikiem, tj. wzrostem opłat za pobór wód, może wynieść 17,7 proc. Wartość ta w przeliczeniu na cenę to 0,69 zł za jeden metr sześcienny. Po doliczeniu tak wyliczonego kosztu poboru wód cena wody wynieść może 4,58 zł za metr sześc.

Czytaj też: Nowe prawo wodne: Podatek od wody uchroni nas przed suszą?

Z symulacji częstochowskich wodociągów wynika, iż dla jednostek użyteczności publicznej wzrost opłat może sięgnąć 24,17 proc. (o 0,94 zł za m sześc.), a dla przemysłu - w zależności od rodzaju działalności - wzrost może wynosić między 23,58 proc. a 66,12 proc. Wówczas przy maksymalnym wzroście cena wyniosłaby 6,62 zł za m sześć., zamiast dotychczasowej 3,99 zł za m sześc.

W ubiegłym roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego tytułem opłaty za pobór wód podziemnych odprowadziło ponad 2 mln zł, natomiast szacowana według projektu ustawy kwota opłaty z tego samego tytułu może wynieść ponad 12,7 mln zł, co oznaczałoby wzrost o 643 proc.

"Naszym zdaniem drastyczny wzrost cen wody zdecydowanie przekracza próg akceptowalności społecznej. Wydatki na wodę mogą okazać się dla rodzin i przedsiębiorców jednym z największych obciążeń finansowych w ich budżetach. Proponowane zmiany przepisów mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku, a zatem problem wymaga niezwłocznego działania, by powstrzymać bardzo niekorzystne zmiany prawa" - napisali w stanowisku częstochowscy radni.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.