PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe prawo wodne i podwyżki za postój w portach. Żeglarze się buntują

 • MN    6 grudnia 2016 - 10:12
Nowe prawo wodne i podwyżki za postój w portach. Żeglarze się buntują
Wzrost stawek za postój w portach odbije się na kieszeniach turystów? (fot. Elbląg, wikipedia.org)

• Nowe Prawo wodne budzi sprzeciw wielu środowisk, również żeglarzy.
• Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska ustawa przewiduje podwyżki opłat za postój w portach i marinach.
• Żeglarze mówią, że w efekcie doprowadzi to m.in. do odpływu turystów i bankructwa firm.
Nowa ustawa prawo wodne zakłada opłatę w wysokości nawet 8,90 zł za każdy metr kwadratowy akwenu wykorzystywanego gospodarczo, czyli terenu, na którym leżą porty - donosi „Gazeta Wyborcza”. W pierwszej kolejności doprowadziło to do protestów szkół żeglarstwa, właścicieli portów i ośrodków żeglarskich z terenu Mazur, którzy pisali listy w tej sprawie do premier Beaty Szydło i ministra środowiska Jana Szyszki. Teraz petycje płyną już z całego kraju.

Zdaniem dziennika, branża turystyczna – w większości skupiająca małe i średnie firmy – nie będzie w stanie udźwignąć podwyżek wynikających z nowej ustawy i spróbuje je przerzucić na turystów. Jako przykład podaje stawki za postój łodzi w porcie, które mogą wzrosnąć do 5 tys. zł za sezon od maja do końca września (dziś to jest średnio 2 tys. zł) lub 200 zł za noc (obecnie to 50 zł).

Rząd tłumaczy, że do wprowadzenia opłat zobowiązuje nas unijna dyrektywa wodna, której niewdrożenie może oznaczać utratę 3,5 mld euro na inwestycje wodne.

Nowe prawo wodne ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. Na uchwalenie ustawy resort ma miesiąc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • asptuna, 2017-02-18 14:00:19

  marina okolice Sztokholmu ,Oplata calo roczna to 2200 sek tak okolo 1000 zl. W to wchodzi zwodowanie i wyciagniecie lodki ,7,2m.1300kg.gratis parking na terenie mariny tz. ogrodzony ,darmowe toalety, Prawo do mieszkania calorocznego na lodziach ,(extra oplata za prad) Zadnych tam patentow ,licencji... ,czy pozwolen od biskupa ,soltysa czy innego darmozjada A dodam ze mam silnik zaburtowy 260 koniM.Rybki lowisz ile chcesz nawet po 10 sztuk na raz ,ströming taki tam mniejszy sledz ,i zadnej tam karty czy zezwolenia nie trzeba od wyzej wymienionych .A to pewnie dlatego ze Szwedzi zarabiaja przecietnie 4 razy wiecej niz Polacy A w Polsce sie mowi jebac Szweda bo Polak sie nieda  rozwiń
 • Tomasz, 2016-12-15 19:29:31

  Do Zeghar: Kupując jacht w Holandii 8.40 m długości dowiedziałem się że ,roczny koszt postoju na w miarę luksusowej marinie wynosi 470 Euro.
 • Petycja, 2016-12-09 17:59:41

  Podmioty gospodarcze, samorządy, żeglarze i wszyscy użytkownicy wodni składają petycje do rządu - jest dostępna w internecie w kilku miejscach, by każdy mógł ją poprzeć i wysłać. Byt większości firm w województwie warmińsko-mazurskim i nie tylko jest zagrożony, a np. opłaty za studnie - ponad 180000...,0 zł dotyczą wszystkich...  rozwiń