PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe Prawo wodne, melioracje, mapy powodziowe: jest porozumienie z rządem

  • Bartosz Dyląg    5 kwietnia 2015 - 13:38
Nowe Prawo wodne, melioracje, mapy powodziowe: jest porozumienie z rządem
Kwestia map powodziowych i ewentualnych roszczeń odszkodowawczych została załatwiona. Fot. biskupice.pl

Strona samorządowa dochodzi do porozumienia z rządem w kwestii nowego Prawa wodnego. – Uwzględniono nasze konkretne uwagi – podkreślają samorządowcy.
Pod koniec marca wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski apelował do korporacji samorządowych, by uzgodnić nowe przepisy, w przeciwnym razie bowiem zostanie zablokowanych co najmniej kilkanaście miliardów złotych z funduszy unijnych.

Na ostatnim posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska KWRiST projekt ustawy Prawo wodne dostał opinię pozytywną.

Zastrzeżenia strony samorządowej można podzielić na trzy grupy. Pierwsza dotyczyła melioracji szczegółowych, w tym zakresie najwięcej uwag wobec propozycji nowych przepisów miały gminy wiejskie.

- Wszystkie postulaty merytoryczne gmin wiejskich zostały uwzględnione. M.in. egzekucja opłat została przeniesiona na urzędy skarbowe – wyjaśnia Portalowi Samorządowemu obecny w trakcie ustaleń Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Druga grupa spraw dotyczy map powodziowych. Samorządowcy przywołują art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowe przepisy mogą powodować znaczne roszczenia odszkodowawcze wskutek obniżenia wartości gruntów, spowodowanej zmianami planów miejscowych.

– Jeśli zmienimy plany w stosunku do dzisiejszych i nowe tereny zaznaczymy w nich jako objęte ryzykiem zalania, następnego dnia przyjdą do gminy po odszkodowania właściciele nieruchomości położonych na tym terenie. Odszkodowania te będą związane ze spadkiem wartości takiej nieruchomości – alarmowała w styczniu strona samorządowa Komisji Wspólnej.

Jak zaznacza Andrzej Porawski kwestia map powodziowych i ewentualnych roszczeń odszkodowawczych została załatwiona, ale sposób, w jaki zostanie to zrobione, wyłoniony zostanie w trakcie dalszych prac legislacyjnych.

Trzecia grupa spraw dotyczy cieków wodnych, przekazywanych samorządom województw. Samorządy przyjęły do wiadomości, że cieków tych będzie więcej, ale rozporządzenie, które będzie wymieniało te cieki i tak będzie konsultowane w ramach Komisji Wspólnej i tam będzie można się do niego odnieść.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wasel, 2015-04-07 11:58:12

    Żadne postulaty gmin wiejskich nie zostały uwzględnione. Podstawowy postulat to usunięcie z projektu ustawy przeniesienia zdań z zakresu melioracji szczegółowych na gminy. A Pan Porawski to niech się wypowiada w swoim imieniu i ZMP. Narzucenie na gminy wiejskie nowego zadania z zakresu gospodarki ...rolnej jest niedopuszczalne.  rozwiń